GEMER. Lekári starnú, chýbajú mladí odborníci, ktorí by ich neskôr nahradili. Taká je situácia v Košickom kraji, výnimkou nie je ani Gemer. Problém sa týka všeobecných lekárov pre dospelých, deti a dorast.
Kritická situácia nastala v Dobšinej, ostala tu len jedna lekárka pre dospelých pacientov. Podľa Úradu Košického samosprávneho kraja v okrese je inak lekárov dosť, blížia sa však k dôchodkovému veku.
Celkovo je v okrese spolu 25 všeobecných lekárov pre dospelých a 15 lekárov pre deti.
„Tento stav zodpovedá nariadeniu Vlády SR. V prípade lekárov pre dospelých je 80 percent z nich starších ako 50 rokov. U detských lekárov je situácia podobná. Viac ako 50 rokov má 73 percent lekárov,“ informovala hovorkyňa predsedu Úradu Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková.
Ovplyvniť túto situáciu smerom k lepšiemu je, zdá sa, veľmi ťažké. „Môžeme poskytnúť aktuálne informácie o potrebe lekárov. Nemôžeme však lekárovi nariadiť, aby si zriadil a prevádzkoval ambulanciu nielen v okrese Rožňava ale aj kdekoľvek inde,“ vysvetlila Z. Bobriková.
Záujemca požiada Košický samosprávny kraj o vydanie povolenia na prevádzkovanie príslušnej ambulancie a po splnení zákonom stanovených podmienok mu do 30 dní vydajú povolenie.
V nemocnici pracujú aj dôchodcovia
Ani v rožňavskej nemocnici sa to nehmýri mladými lekármi. Zuzana Gajdošíková, hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia a. s., ktorá nemocnicu prevádzkuje, uviedla: „Vekový priemer zamestnancov rožňavskej nemocnice je 45,3 roka. Z našich lekárov je 20 percent v dôchodkovom, respektíve v preddôchodkovom veku.“
Ako ďalej uviedla Z. Gajdošíková, spolupracujú s vysokými školami zameranými na medicínske odbory, a preto vraj nepociťujú nedostatok záujmu mladých absolventov a lekárov.
Chýbajú detskí lekári špecialisti
V Rožňave na miestnom sídlisku má ambulanciu všeobecný lekár pre deti a dorast Gorashi Beshir.
Na budúci rok sa zaradí do skupiny lekárov päťdesiatnikov. Lekár s inokrajovo znejúcim menom žije so svojimi rodičmi na Slovensku od svojich štyroch rokov. Hoci študoval v Prahe, rozhodol sa pre rodinu usadiť na Gemeri.
„V okrese chýbajú hlavne detskí lekári špecialisti, preto musíme pacientov posielať mimo okresu. Napríklad neurologička k nám cestuje ordinovať z Košíc,“ opísal tento lekár.
Hoci pôrodnosť na Slovensku klesá, tento rožňavský lekár odliv pacientov nepociťuje, skôr naopak. „Na sídlisku Juh totiž žijú prevažne mladé rodiny. Od roku 1995, kedy som prebral obvod, mám dvojnásobok pacientov,“ opísal G. Beshir.
Toto povolanie si vybral, pretože aj jeho mama pôsobila ako pediatrička. „Deti sú priame, prejavujú neskryte svoje emócie. Práve to je na mojej práci pekné. Na druhej strane ma ako lekára trápi, že veľa ľudí má tendenciu veriť alternatívnej medicíne a nevedeckým postupom. Môže to viesť k poškodeniu zdravia dieťaťa,“ opísal svoju prácu tento rožňavský lekár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer