Evelyn Máriássy z Rožňavy má krásny, farebný a príjemne voňajúci koníček. Sú ním kvety. A práve aj vďaka nim sa stala slovenskou majsterkou.
ROŽŇAVA. Evelyn, ktorá študuje v Piešťanoch, získala titul majsterky Slovenska v aranžovaní a viazaní kvetov na rok 2013.
Zároveň vyhrala súťaž Skills Slovakia, ktorá ju oprávňuje reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži vo viazaní a aranžovaní kvetov vo Francúzsku .
Mladá slovenská majsterka spomína, ako ju kvety sprevádzajú jej životom od malička.
„Vyrastala som v rodinnom dome so záhradou, kde babka pestovala veľa kvetov. Od malička som jej pomáhala a postupne som si vypestovala vzťah ku všetkým rastlinkám. Neskôr moja mama začala podnikať, otvorila kvetinárstvo a bolo rozhodnuté, kam pôjdem študovať po základnej škole,“ hovorí Evelyn.
Hoci sú Piešťany poriadne ďaleko od Rožňavy, pre svoj koníček sa rozhodla študovať na tamojšej Strednej odbornej škole záhradníckej v Piešťanoch.
Lákajú ju náročné kompozície
„Rada tvorím niečo nové, najradšej z kvetov. Vždy sa mi páčili kytice, ktoré vytvorili odborníci, preto sa venujem aranžovaniu. Pri tejto práci strávim denne veľa voľného času. Je to potrebné, aby som získala zručnosť a inšpiráciu k vytváraniu náročnejších kompozícií,“ opisuje mladá Rožňavčanka, ako sa zdokonaľuje vo svojom koníčku a budúcom povolaní.
Škola, na ktorej študuje, zorganizovala celonárodnú súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regal.
Tento rok sa konal jubilejný dvadsiaty ročník. Súťažilo sa v troch kategóriách, základné, stredné odborné záhradnícke školy a profesionáli. Odborná porota práce Evelyn celkovo vyhodnotila ako najlepšie.
Hoci kvety sú jej koníčkom aj budúcim povolaním, Evelyn ich zatiaľ nemá príležitosť pestovať, iba tvoriť z nich aranžovanú krásu.
„Študujem ďaleko od domova, z týchto dôvodov zatiaľ nemám čas pestovať kvety. Po skončení školy chcem pracovať v našom rodinnom podniku. Mojím snom je však mať vlastné kvetinárstvo, hoci to nie je jednoduché,“ hovorí o svojej budúcnosti táto Rožňavčanka.
Ruže v Rožňave
Hoci ju kvety sprevádzajú na každom kroku, stále jej urobí radosť aj kvetinový darček.
„Ženu vždy potešia kvety, ani ja nie som výnimkou. V našej rodine sme zvyknutí dostávať kvety nielen pri výročiach, ale pre potešenie, hocikedy,“ hovorí s úsmevom.
Ako rodená Rožňavčanka by neváhala vysadiť kvety v tomto okresnom meste na každom kroku.
„Keby som mala tú možnosť, všetky verejné priestranstvá by som vysadila zeleňou. Samozrejme, nechýbali by kvety pre Rožňavu typické – ruže,“ hovorí na margo okresného mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer