Zaujímavá situácia zavládla v Materskej škole na Ulici pionierov v Rožňave. V tomto školskom roku zariadenie navštevujú štyri páry dvojčiat. Celkovo v škôlke evidujú v troch triedach 57 detí.
ROŽŇAVA. Korzár sa zaujímal, ako tento stav zvládajú samotné učiteľky. Všetky na našu otázku reagovali s úsmevom, bohaté nadelenie dvojčiat ich vraj veľmi potešilo.
Riaditeľka materskej školy Zuzana Hencelová nám porozprávala, ako im dvojčatá spestrujú dni. Predsa len, dvojčatá sa v kolektíve správajú inak ako jedináčikovia či súrodenci.
„Už pri zápise sme vedeli, čo nás čaká v ďalšom školskom roku. Pracujem v materskej škole devätnásť rokov, osobne som zažila len jedni dvojčatá. Chlapci sa tak podobali, že mamička im dávala rozdielne topánky, aby sme ich vedeli rozoznať. Na štyri páry dvojčiat sme sa veľmi tešili,“ s úsmevom opísala riaditeľka rožňavskej materskej školy.
Škôlku na Ulici pionierov v tomto školskom roku navštevujú teda tieto dvojčatá: Viktória a Tomáš Balážovci, Kristína a Tomáš Katonovci, Richard a Michael Szalai, najmladšie dvojčatá sú Roland a Ronald Hegedüs.
Dávajú na seba pozor
Tieto rožňavské dvojčatá vraj nie sú až tak navlas podobné, učiteľky teda nemajú problém s rozoznávaním.
Okrem toho dva páry sú miešané, teda dievčatko a chlapček.
„Hoci som dlhoročná učiteľka, dvojčatá sú pre mňa veľkou skúsenosťou. Všetci na sebe lipnú, jeden na druhého nedajú dopustiť. Zaujímavé je, ako na seba dávajú pozor. Napríklad, každé z dvojčiat sa hrá v inej časti miestnosti. Jedno z nich sa vypýta na toaletu, do minúty sa ozve druhé dieťa, s otázkou, kde je jeho súrodenec,“ opisuje riaditeľka.
Prvé dni sa vraj všetky rožňavské dvojčatá v cudzom prostredí materskej školy stále držali za ruky. Časom sa skamarátili aj s inými deťmi.
„Lenže stále sú spätí, dokonca si pomáhajú s plnením úloh. Napríklad, Viktorka Balážová je veľmi precízna, pedantná a rada kreslí. Jej bračekovi Tomáškovi sa zase kresliť nechce. Viktorka to vie, neraz zobrala jeho výkres a dokončila úlohu za neho,“ hovorí o súrodeneckej súdržnosti Z. Hencelová.
U bratov zase nastala trocha kritická situácia, keď mal jeden z nich zvýšenú teplotu a musel ostať doma. „Druhý z dvojčiat pustil v škôlke veľký plač, veľmi mu chýbal chorý brat,“ dodáva riaditeľka.
Jeden z nich je vodca
Riaditeľka tejto materskej školy okrem toho vypozorovala, že u dvojčiat je jeden vodca.
„A práve ten príde za učiteľkami s požiadavkami, čo jeho súrodenec potrebuje, s čím mu treba pomôcť. Ten, kto je dominantný, dáva na toho druhého akoby pozor. Keď ideme na vychádzku, pomáha mu s obúvaním topánok, obliekaním, prípadne si pomáhajú vzájomne. Niekedy je veľmi dojímavé sledovať dvojčatá, ako sa k sebe správajú. Sama som matka a veľmi obdivujem a ctím si rodiny, kde majú dvojčatá. Majú síce dvojitú radosť, ale sú to aj dvojité povinnosti a hlavne náklady, čo v dnešnej dobe je veľmi náročné,“ hovorí v závere svojho rozprávania riaditeľka tejto škôlky.
V kolektíve učiteliek je aj skúsená pedagogička, ktorá má sama dospelých 34-ročných synov – dvojčatá. Vraj práve ona sa najviac tešila na bohatú nádielku dvojčiat v tomto školskom roku.
Rovnaké poplatky
V materských školách na území mesta Rožňava platia rodičia za svoje deti poplatok vo výške 20 eur.
Mesto nerozlišuje, či ide o súrodenecké páry alebo dvojčatá. Viacdetné rodiny nemajú teda žiadne zľavy.
„Uvažovali sme aj o tejto možnosti. Lenže každé dieťa v materskej škole potrebuje rovnakú starostlivosť, či má v zariadení súrodenca alebo nie,“ vysvetlila nám vedúca odboru školstva na mestskom úrade Janka Mičudová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer