V Dobšinej sa rozhodli pre krajné riešenie. Pre problémy s neprispôsobivými ľuďmi zrušia studničku na sídlisku Rozkvet, hoci ju v minulosti prácne vybudovali. O tejto radikálnej zmene rozhodli poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Reagovali na petíciu ľudí zo sídliska.
DOBŠINÁ. Spolu sedemnásť petičných hárkov a približne 270 podpisov. Ľudia žiadajú extrémne riešenie – zbúrať studničku.
Sociálne slabí ľudia, ktorí sú ako neplatiči odpojení od dodávky vody, sem prichádzajú z celého mesta. Pri studničke sa sprchujú, vodu si odvážajú v nádobách aj domov. Rušia verejný poriadok, nočný pokoj a spôsobujú v okolí neporiadok.
Hluk vo dne aj v noci
Korzár o tomto probléme už informoval, miestni ľudia nám vtedy povedali, že situácia je neúnosná.
Trpia hlavne rodiny, ktoré bývajú na nižších poschodiach v bytových domoch na sídlisku.
Napríklad Pavol Čarnoký, ktorý býva na druhom poschodí, nám povedal, že hluk je cez deň aj noc.
„Húfne sem prichádzajú títo ľudia pre vodu, celé leto sme doslova trpeli,“ povedal nám.
Zúfalí ľudia spísali petíciu a žiadali mesto o zbúranie studničky. Petičné hárky sa tak ocitli na stole mestských poslancov, ktorí mali rozhodnúť ako ďalej.
Voda je len úžitková
Monika Dúdorová (SNS) na margo tohto problému uviedla: „Nikto na svete nemôže byť bez vody. Chápem ľudí, ktorí podpísali petíciu, viem, že zbúraním studničky by sme im pomohli. Keď však tak urobíme, ľudia, ktorí potrebujú vodu, sa presunú na iné miesto, kde zase budú spôsobovať problémy. Navrhujem preto, aby sme pri studničke na sídlisku zaviedli poriadok, a to, že by tam bola hliadka, voda by bola prístupná len niekoľko hodín denne, inštalovali by sme tam mrežu.“
Riešeniu problému týmto spôsobom však bráni fakt, že voda je len úžitková.
„Nejde o pitnú vodu. Ak, nebodaj, vypukne v meste epidémia, hygienici nás môžu brať na zodpovednosť. Prameň využívajú iba neplatiči, ktorí tu robia neporiadok. Každý dom v meste má však prípojku na zdroj pitnej vody. Aj títo ľudia sa musia naučiť hospodáriť so svojimi peniazmi a plniť si svoje povinnosti,“ uviedla zástupkyňa primátora Anna Klausmanová (Smer).
Predpokladá, že neplatičov bude pribúdať
Poslanci síce uviedli, že je im ľúto zbúrať hotové dielo, pre problémy v lokalite však zahlasovali za zrušenie studničky na sídlisku.
„Štátne inštitúcie sa správajú pri takýchto problémoch pragmaticky,“ uviedol tesne pred hlasovaním primátor mesta Karol Horník (Smer), čím vlastne naznačil poslancom, ako by mali hlasovať.
Podnik služieb mesta Dobšiná tak musí technicky tento problém vyriešiť do konca októbra tohto roka. Prameň musia odkanalizovať a urobiť prekopávky.
Konateľ tejto mestskej spoločnosť Tibor Harmatha však upozornil, že v meste je už 350 domácností, ktoré neplatia poplatky za vodu. Je predpoklad, že takýchto ľudí bude pribúdať. Odkázaní sú tak na vodu zo studničiek či potoka.
Navrhol preto, aby sa sprísnila kontrola využívania príspevku na bývanie. Riešením by aj bolo, keby si neplatiči sami hľadali pramene vody na svojich pozemkoch na Zimnej a Železničnej ulici. Dobšiná so svojím horským prostredím je vraj bohatá na zdroje vody.
Treba im dohovoriť
Člen sociálnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Rudo Kotlár uviedol, že pre ľudí odkázaných na studničku bude táto zmena veľkým problémom.
Povedal nám, že situácia by sa dala riešiť dohováraním a zavedením poriadku. On sám vraj už začal navštevovať jednotlivé domácnosti a apeluje na ľudí, aby dodržiavali pri studničke poriadok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer