Obec Čučma patrí k tradičným baníckym obciam. Podľa slov starostu obce Alexandra Szöllösa (nez.), história baníctva v obci je aspoň tak stará, ako baníctvo v Gemeri samé. A v Čučme sú na svoju históriu hrdí. Dôkazom toho bude aj nový skanzen, ktorý by mal v obci už čoskoro pribudnúť.
ČUČMA. Vlani sa v jednej z baníckych lokalít v majerskej doline uskutočnil medzinárodný dobrovoľnícky tábor.
Dobrovoľníci uskutočnili prieskumnícke práce, ktoré potvrdili, že lokalita nebola náhodne osídlená, s baníckou činnosťou.
Potvrdzuje to aj výskum geológov zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, ktorý v roku 2011 mapoval staré dobývacie priestory v Gemeri. V teréne objavili 52 banských objektov v Čučme a 95 v Rožňave. Aj obyvatelia Čučmy nelenili a priložili ruku k dielu, ku odhaľovaniu a uchovaniu baníckej histórie.
Prvým krokom bolo vybudovanie náučného chodníka, ktorý je venovaný Rožňavskej Metercii, slávnemu obrazu zachytávajúcemu banícku činnosť v Gemeri. Výjav z obrazu pretavili do reálu a verejnosti sprístupnili staré banské stavby.
Banícke rováše
V lokalite, kde bol obraz namaľovaný, úplne náhodou objavili aj starú banskú štôlňu. Podľa A. Szöllösa pravdepodobne je staršia ako 500 rokov, keďže bola ešte ručne kresaná, teda bez použitia trhaviny.
„Vybudovali sme koňmi poháňaný banský voz, ktorý je z dreva a umiestnený je na kopci nad šachtou. Pod ňou sa nachádza aj vstup do šachty. Pred banským portálom je vozík a stojí na pôvodných podvaloch, ktoré sme tiež náhodne objavili. Banský vozík je tiež pôvodne z obdobia, kedy vznikol obraz. Pracovník, ktorý stál pri východe z bane, počítal vychádzajúce vozíky – volali sa rováše a vedľa do dreva zarezával čiarky, koľko plných rovášov z bane vyšlo. Tak mali prehľad o počte. Dodnes sa aj hovorí – máš toho veľa na rováši,“ priblížil zaujímavú súvislosť starosta Čučmy.
Banská klopačka
Ďalšou zachovanou pamiatkou v obci je aj banská klopačka. Zvonicu počas vlaňajšej rekonštrukcie obnovili a dnes už je sprístupnená aj verejnosti.
„Klopačka kedysi slúžila na to, aby upozorňovala ľudí na blížiace sa nebezpečenstvo. Pri skúmaní histórie sme zistili, že zvon vo zvonici bol uliaty levočským zvonolejárom v roku 1794. Miestni ľudia sa na to poskladali. Stavba bola pôvodne tri metre vysoká, neskôr narástla o zvonicu so zvonom. Obnovili sme aj zvonenie na klopačke a dnes nám už v obci vyzváňa zvon,“ doplnil starosta Čučmy.
V oživovaní a zachovávaní baníckej histórie však v obci nekončia.
„I naďalej sa tomu venujeme. Máme nejaké vízie, plány. V centre obce už máme vyhliadnutú konkrétnu budovu, kde by mohlo vzniknúť obecné múzeum. Tu sústredíme všetky objavy, nálezy, ktoré súvisia s našou baníckou históriou. Spolu so skanzenom v prírode to budú zaujímavé miesta, ktoré do obce prilákajú ďalších návštevníkov,“ dodal starosta.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer