Zamknuté hydranty, chýbajúce hadice či prúdnice, aj takáto je realita v rožňavských bytových domoch. Situácia sa však podľa hasičov aj správcov bytových domov postupne zlepšuje.
ROŽŇAVA. Problém nastáva vtedy, keď sú vnútorné hydranty v bytových domoch bez príslušných komponentov, alebo v prípade uzamknutých hydrantov.
Tie sa tak stávajú prakticky nepoužiteľnými. A práve v prvých minútach požiaru môžu zachrániť majetok i životy.
V rožňavských bytových domoch sa hasiči na hydranty takmer vôbec nespoliehajú, používajú techniku, ktorú si privezú na miesto sami. Pri vyšších bytových domoch je však funkčný a kompletne vybavený hydrant dôležitým pomocníkom pri hasení požiaru.
„Kontroly hydrantov sa musia zo zákona robiť každých 12 mesiacov. Zabezpečujú to správcovia bytových domov, resp. spoločenstvá vlastníkov bytov. Komplexná kontrola z našej strany v bytových domoch v Rožňave i Dobšinej bola robená ešte v roku 2007, na základe pokynu z prezídia hasičského zboru. Kontrolovali sme všetky bytové domy. Objavili sa niektoré nedostatky, ako chýbajúce prúdnice, hadice, poškodené hydranty, či celkom vyprázdnené hydrantové skrine. O rok na to sme uskutočnili následnú kontrolu. Všetky nedostatky už boli odstránené,“ zdôraznila Iveta Šafárová, vedúca oddelenia prevencie Hasičského a záchranného zboru v Rožňave.
„Vybielené“ hydranty
„Vybielené“ hydranty neboli svojho času ničím výnimočným. Hydrantová skriňa, len na kľučku opatrená plombou, podnikavcov nezastaví. Prúdnice či hadice neraz skončili na záhradkách. Správcovia bytových domov i spoločenstvá vlastníkov bytov v súčasnosti pristupujú ku preskleným hydrantom.
Podľa slov I. Šafárovej nie všetky bytové domy majú takto vybavené hydranty na každom poschodí. Buď je to každé druhé poschodie, v horších prípadoch je len jediný hydrant na prízemí pre celý bytový dom.
„Hydrant je dôležitý pri prvotnom zásahu obyvateľov bytovky, pokiaľ neprídu na miesto hasiči. Hadica z hydrantu pritom musí dosiahnuť do najvzdialenejšieho miesta (do rohu miestnosti) na danom poschodí,“ uviedla I. Šafárová.
Ako dodala, komplexná kontrola hydrantov a únikových ciest v bytových domoch v meste zo strany hasičov je naplánovaná na budúci rok.
Okolo sto bytov v bytových domoch spravuje v Spravbyt Rožňava s.r.o. Podľa slov konateľa spoločnosti Petra Lacka, požiarne preventívne kontroly v týchto domoch zabezpečujú každý rok.
„Robí nám to dodávateľsky firma z Košíc, ktorá pravidelne kontroluje hydranty v bytových domoch. V prípade nedostatkov nás na tie upozorní a my zabezpečíme opravu,“ zdôraznil P. Lacko.
Z minulosti mali skúsenosti s „vybielenými“ hydrantmi, v súčasnosti je tých prípadov menej. „Prešli sme na presklené hydrantové skrine, ktoré sú uzamknuté. Sú viac chránené pred zlodejmi,“ dodal P. Lacko.
Od roku 2008 rožňavskí hasiči zasahovali pri 30 požiaroch v bytových domoch v rámci mesta i okresu. V roku 2008 bolo v meste 7, v okrese dva požiare. V roku 2009 spolu v meste i okrese sedem požiarov, o rok neskôr šesť požiarov v Rožňave, dva v rámci okresu. V roku 2011 – 6 plus jeden, vlani hasiči likvidovali dva požiare v bytových domoch v meste a jeden mimo mesta. V tomto roku boli v meste doposiaľ štyri požiare v obytných domoch.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer