Na námestí dominovali hneď tri. Rožňavské sochy však často musia ustupovať ideológii tej–ktorej doby, alebo menia svoje miesto iba tak.
ROŽŇAVA. V čase do skončenia II. svetovej vojny dominoval na námestí aj monumentálny pomník so staršou figurálnou bronzovou plastikou dejateľa Lajosa Kossutha. Sťahoval sa sedemkrát.
Pred biskupskou rezidenciou sa týči kópia sochy Immaculaty. Pred mestskou vežou stojí secesný pomník Františky Andrássyovej.
Hrôzy vojny pripomínal donedávna skromný pomník umučeného partizána Tótha.
Sťahoval sa sedemkrát
Socha Lajosa Kossutha uzrela svetlo sveta v máji roku 1907 a inštalovali ju na ľavej strane trávnatého ostrovčeka uprostred Námestia baníkov. Zotrvala tu do roku 1919.
Neskôr ju uložili do skladu na nádvorí radnice, po dvadsiatich rokoch ju znova postavili na pôvodné miesto. Do roku 1957 bola uložená v areáli radnice. Desať rokov prežila vo vstupnom priestore expozície Baníckeho múzea v Rožňave a neskôr si našla miesto v záhradnej časti múzea.
Po zreštaurovaní v roku 1993 ju uložili v kotolni bytových služieb. V roku 2004 bola znovuodhalená vedľa budovy riaditeľstva Baníckeho múzea na Šafárikovej ulici v Rožňave.
Františka sa vrátila
Dominantným pamätníkom na Námestí baníkov je Františka Andrássyová, ktorá bola postavená z výťažku z verejnej zbierky v roku 1905.
V roku 1973 však pamätník odstránili. Jeho architektúra a kovaná ohrada boli rozbité trhavinou. Sochársku časť premiestnili do Krásnohorského Podhradia, kde bola provizórne inštalovaná pred vstupom do mauzólea.
V roku 1993 pamätník reštaurovali. V roku 1996 ho doplnili o tabuľu so slovenským prekladom textov z podstavca. Dominantou námestia je dodnes.
U Tótha nápis dnes už neplatí
Pri pamätníku Františky Andrássyovej či sochy Lajosa Kossutha miesto osadenia ani tak nebolo podstatné. Inak je to však v prípade pamätníka s bustou partizána Tótha.
„Na tomto mieste bol nacistami popravený Jozef Tóth, člen partizánskeho oddielu Kozlova,“ píše sa na tabuli pamätníka.
Pomník bol v roku 1954 pôvodne postavený v juhovýchodnom rohu námestia pred budovou sídla sekretariátu KSČ v Rožňave a na mieste popravy, kde ho nacisti obesili na jednom zo stromov.
Potom bol v roku 1981 umiestnený uprostred zeleného ostrovčeka na východnej strane strážnej veže pred Krámikmi. Na jeho mieste sa totiž vybudovali verejné toalety, ktoré však časom v meste zrušili. Koncom augusta 2013 ho previezli do parku na Hviezdoslavovej ulici.
Pamiatkari iba odporúčajú
Národnou kultúrnou pamiatkou v Rožňave je pamätník F. Andrássyovej. Ostatné pamätihodnosti spravuje mesto.
„Konkrétne, pri partizánovi Tóthovi sme odporúčali, že najvhodnejšie by bolo, vrátiť ho na pôvodné miesto. Ak by sa to z prevádzkových dôvodov nedalo, navrhli sme nájsť dôstojné miesto v blízkosti. Nemusí byť prevezený celý pomník, stačí uložiť tabuľku na fasádu niektorej z budov a na vysunutú konzolu umiestniť samotnú bustu,“ uviedla vedúca Krajského pamiatkového úradu, pracovisko Rožňava Eva Šmelková.
Pomníček s nepravdivým nápisom
„V kompetencii pamiatkarov nie je diktovať mestu koho, kde osadiť, premiestniť, či odložiť. Ich odporúčanie však treba akceptovať a pomník prinavrátiť na pôvodné miesto, kam historicky patrí,“ povedala svoj názor riaditeľka Matice slovenskej v Rožňave Zlatica Halková.
„Premiestnenie je hrubá neúcta vzhľadom k nápisu na tabuli. Vyčlenenie malej voľnej plochy na pôvodnom mieste by nemalo byť problémom. Môže sa totiž stať, že na úpravu východnej strany námestia budeme čakať veľmi dlho, a tak sa budeme cítiť trápne pred pomníčkom v parku s nepravdivým nápisom,“ myslí si Edita Kušnierová, spracovateľka pamätihodností mesta a bývalá historička umenia v Rožňave.
Poslanci mestského zastupiteľstva sa touto problematikou nezaoberali.
„Vyhoveli sme požiadavke Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov,“ zodpovedal zástupca primátora Ondrej Bolaček (nez.) otázku, prečo je dnes pomník umiestnený v parku na Hviezdoslavovej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer