Žiaci v niektorých slovenských školách sa učia v moderných a vynovených priestoroch. Škôlkari, naopak, trávia dni v starých schátraných socialistických budovách. Výnimkou nie je ani mesto Rožňava.
ROŽŇAVA. Na Slovensku totiž základné školy v obciach a mestách môžu rekonštruovať z európskych peňazí.
Materské školy sú však odkázané len na mestské peniaze. Ako je však známe, slovenské samosprávy poukazujú na svoje napäté rozpočty.
Nutná výmena striech, okien, zateplenie budov, výmena elektroinštalácií či rozvodov vody. Toto všetko by chceli urobiť v ôsmich materských školách na území mesta.
Budovy majú totiž už niekoľko desiatok rokov, bez toho, aby tu vykonali kompletné rekonštrukcie.
Ako nám povedala vedúca odboru školstva na mestskom úrade Janka Mičudová, pre nedostatok peňazí riešia hlavne havarijné situácie.
„Stále si pripravíme zoznamy stavov jednotlivých budov. Prioritne zvolíme postup opráv, na prvom mieste, sú samozrejme havarijné situácie,“ opísala J. Mičudová.
V pláne je oprava strechy na Kyjevskej ulici, pretože do budovy už zatekalo. Mesto má už za sebou aj súťaž na dodávateľa prác. Náklady vyčíslili na viac než 5-tisíc eur.
Vo veľmi zlom stave je aj chodník na tejto ulici, dokonca hrozí tu riziko úrazu. Na opravu minú do 10-tisíc eur. V pláne je aj oprava strechy na Štítnickej ulici, mesto na to minie okolo 6-tisíc eur.
Poskladali sa rodičia
Zdá sa, že rodičom detí v Materskej škole na ulici Ernesta Rótha došla trpezlivosť. Ešte pred troma rokmi zabezpečili sponzorsky materiál na prestavbu sociálnych zariadení. Tie totiž boli v katastrofálnom stave, niektoré časti vybavenia ani nevyhovovali, pretože predtým tu boli jasle.
„Chýbali nám však peniaze na zvyšný materiál a prácu. Občianske združenie rodičov Naša škôlka Rožňava preto prispelo sumou 1 300 eur. Mesto nám zabezpečilo ešte ostatný materiál a taktiež urobili potrebnú rekonštrukciu,“ opísala nám riaditeľka tejto škôlky Alica Benediktyová.
V tomto školskom roku deti používajú vynovené umyvárne a toalety.
Pre škôlky nemajú peniaze
Slovenským a teda aj rožňavským škôlkarom, zdá sa, nemôže pomôcť ani rezortné ministerstvo.
„Od 1. januára 2005 materské školy v rámci fiškálnej decentralizácie nie sú financované zo štátneho rozpočtu, ale z výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Tie dostávajú obce priamo z daňových úradov,“ vysvetlil hovorca Ministerstva školstva SR Michal Kaliňák.
Keďže ide o originálne kompetencie obce na úseku školstva, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vo svojej rozpočtovej kapitole nemá pridelené peniaze pre materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí.
V tomto školskom roku si Rožňava ako–tak pomôže projektom, v rámci ktorého dostanú takmer 13-tisíc eur z eurofondov na kúpu učebných pomôcok. Kúpia ich, aby posilnili takzvané sociálne zručnosti detí z chudobných rodín.
Niektorí škôlkari totiž nevedia používať príbory, problémy majú s používaním toalety či umývaním rúk. V jednej z materských škôl, ktoré navštevujú deti zo sociálne slabého prostredia, zamestnali okrem toho aj asistentku učiteľa. Náklady, ktoré súvisia s vytvorením pracovného miesta, tiež hradia z peňazí z projektu.
Plné škôlky
Hoci rožňavské materské školy sídlia v starých budovách, záujem zo strany rodičov o umiestnenie detí je veľký.
V tomto roku dokonca ani nevyhoveli všetkým žiadostiam. V Materskej škole na Štítnickej ulici nemohli pre plnú kapacitu umiestniť sedem cezpoľných detí.
„Celkovo v tomto roku máme 572 škôlkarov. V jednej triede je priemerne dvadsať detí. V rezerve máme len štyri miesta pre deti v predškolskom veku. Rátame s tým, že počas roka sa do mesta môže niekto prisťahovať,“ vysvetlila J. Mičudová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer