Gemerská obec sa cez víkend zmenila na miesto plné remesiel, tvorivosti, súťaženia a najmä tradičného folklóru. Tohtoročný festival odštartoval program pod názvom Svadba z horného Gemera.
REJDOVÁ. Rejdovčanka Zuzana Urbanová patrí ku stáliciam festivalu. Spolu s ostatnými šikovnými obyvateľmi obce nechýba na tradičnom folklórnom festivale.
Gemerská čipka
Šikovná Gemerčanka tvorivosť podedila po praslici. Jej mamička Žofia Vilimová patrila k vychýreným čipkárkam, preslávila sa najmä tradičnými gemerskými čepcami.
„Festival je výbornou príležitosťou ako ukázať, čo všetko krásne na Gemeri máme. Gemerská čipka je jednou z najkrajších v rámci Slovenska. Aj takto môžeme zachovať tradície a remeslo našich predkov. Ľudia, ktorí na festival prídu, so záujmom sledujú, ako na mieste tvoríme, paličkujeme. Obdivujú našu prácu a nájdu sa aj takí, ktorí si to chcú vyskúšať. Som rada, že ľudia o to majú záujem a naša gemerská čipka neostane zabudnutá,“ zdôraznila paličkárka.
Najväčší festival Gemera má svoju bohatú tradíciu, o čom sa návštevníci mohli presvedčiť v rámci výstavy pod názvom Z kroniky Gemerského folklórneho festivalu.
Úvodné slová festivalu patrili zástupkyni starostu obce Jane Molčanovej a riaditeľke Gemerského osvetového strediska v Rožňave Helene Novotnej.
Piatkový večerný program na pľaci sa niesol v duchu ľudovej piesne, hudby, tanca a hovoreného slova. V sobotu bolo od skorého rána v celej dedine rušno.
Domáci chystali dvory, prichádzali účinkujúci na priestorové skúšky a schádzali sa prví návštevníci.
O pol jedenástej po otvorení rejdovských dvorov po celej dedine znela hudba a spev. Oživením bol krst publikácie Ondreja Kračúna, ktorá dokumentuje folklórne hnutie v Rejdovej.
Ocenenia In memoriam
Otvorené rejdovské dvory ponúkali prehliadku remeselnej tvorivosti – tkanie, paličkovanie, vyšívanie, strúhanie šindľov. Návštevníci obdivovali bačovské výrobky, kraslice, drevené výrobky aj výrobky kováča, nechýbali zaujímavosti z histórie baníctva, včelárske vybavenie a iné. Návštevníci festivalu ochutnávali gemerské gastronomické špeciality.
„Ochutnal som pirohy aj koláče. Manželka zasa halušky a placky. Bolo to výborné. Myslím si, že naša slovenská tradičná kuchyňa je najlepšia v širokom okolí. Na festival sme prvýkrát prišli vlani a už vtedy sa nám tu veľmi páčilo. Preto sme sa rozhodli prísť znova. Každý si tu nájde to svoje a pritom sa zabaví pri príjemnej hudbe. Určite sem na rok zavítame zasa,“ zdôraznil Emil Kováč z Košíc.
Ďakovanka zo serca priblížila divákom významné osobnosti a kolektívy folklórneho hnutia v okrese z minulosti i súčasnosti, ktoré si tohto roku pripomínajú životné jubileum alebo výročie.
Ocenenia In memoriam prevzali rodinní príslušníci Juraja Lenkeya, Jána Garana Krišťáka a Ľudovíta Šmelka, ktorí stáli pri zrode folklórnych slávností a zanechali výraznú stopu v gemerskom folklóre.
Pamätné listy riaditeľky Gemerského osvetového strediska v Rožňave boli odovzdané Odrejovi Bezekovi, Jurajovi Štefánikovi, Žofii Ďuriškovej, Ondrejovi Petriskovi, Terézii Bernáthovej, Elene Pakesovej, Helene Šoltésovej, Jarmile Kalmanovej a ľudovej hudbe Lúčka.
Poctu generálnej riaditeľky Národného osvetového centra v Bratislave odovzdala jej námestníčka Jarmila Strelková folklórnej skupine Hôra, Rudolfovi Hanuštiakovi a Gemerskému osvetovému stredisku v Rožňave.
Festival v Rejdovej má v Gemeri už svoju 40–ročnú históriu. Foto: Štefan Majerčák
Otvorenie spomienkovej výstavy. Z kroniky Gemerského folklórneho festivalu. Foto: Jakub Klein
Gemerské špeciality. Na festivale nechýbalo ani výborné tradičné jedlo. Foto: Štefan Majerčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer