Takýmto spôsobom chcú návštevníkom pripomenúť, kde sa presne nachádzajú.
LIPOVNÍK. V dedine sa zatiaľ podarilo vysadiť pätnásť líp.
„Traduje sa, že pri obecnej studni u nás rástli lipy, preto máme takýto názov. Je to skôr taká ľudová rozprávka,“ s úsmevom hovorí starosta Róbert Anna (nez.).
Obec má však partnerstvo s dvoma maďarskými dedinami, jedna z nich má tiež v mene tento slovanský strom.
Na počesť partnerstva už vysadili v Lipovníku tri lipy – každý strom symbolizuje jednu obec.
Desať líp si možno návštevníci všimnú pri tenisovom kurte, ďalšie dve sú na cintoríne a potom sú to spomínané tri lipy na námestí.
Lipu si chcú v dedine pripomenúť aj na budúcom letnom festivale. Tohtoročný sa niesol v znamení kapusty, núkali tu všakovaké jedlá z tejto zeleniny. Na rade je teraz lipa, rôzne sirupy či čaje z miestnych domácností.
Lipu obľuboval aj Majster Pavol
František Divok zo Správy Národného parku Slovenský raj pre Korzár uviedol niekoľko zaujímavostí o tomto strome.
„Lipa je medonosná, včely ju majú veľmi rady. Verejnosť ju vníma predovšetkým ako symbol slovanstva. Čo sa týka pestovania, nie je veľmi náročná, preto ju zaraďujeme medzi pionierske dreviny,“ vysvetlil F. Divok.
Lipa má mäkké drevo, preto je obľúbená u rezbárov. Zvlášť v kostoloch sú takmer všetky oltáre práve z tohto dreva. „Lipu využíval aj chýrny Majster Pavol z Levoče. Drevo najprv namočil a potom do neho vyrezával nahruho. Keď uschlo, dopracoval detaily. Okrem toho jeho sochy sú zvnútra duté. Všetky tieto opatrenia robil, aby sochy neskôr nepopukali,“ vysvetlil nám F. Divok.
V Lipovníku majú ešte jednu nevšednú zaujímavosť, ktorá poteší návštevníkov.
Je to Dom tradícií, strecha je vyhotovená zo slamy. V interiéri sa nachádzajú dobové predmety, ktoré poskytli miestni ľudia.
Dom tradícií. Aj to je miestna zaujímavosť.
Foto: kar
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer