Možno práve príjemné spomienky na tieto časy ju viedli k nápadu založiť v obci aj pamätnú izbu.
BRETKA. Skanzen vybudovala spolu so svojimi nebohými rodičmi práve v starorodičovskom dome. Nachádzajú sa tu predmety z ich domácnosti. Prispeli však aj nadšenci z dediny a z Gemera.
Každý predmet v skanzene má svoj akoby príbeh.
Pani Edita spomína, ako ju stará mama učila šiť na šijacom stroji. Ukazuje nádoby na mlieko, rozpráva, ako starej mame robila spoločnosť pri dojení kráv.
Na dvore je zase historická dielnička včelára či tkáčske krosná aj všetko, čo potrebovali ženy pri tejto činnosti. Všetko, čo je v skanzene, pochádza z 18. či 19. storočia. Vzácnosťou sú, napríklad, modlitebné knihy z roku 1750.
Aj delová guľa
„Keď zomreli starí rodičia, kládli sme si otázku, čo bude s ich domom. Mám veľmi pekné spomienky na všetko, čo súvisí s týmto domom, podobne sme lipli aj na všetkých veciach. Rozhodli sme sa preto, že dom zrekonštruujeme a vybudujeme tu skanzen. Prístupný je pre turistov, návštevníkov, chodievajú sem aj skupiny detí zo základných škôl. Som veľmi rada, že môžu vidieť kus gemerskej histórie,“ hovorí pani Edita.
Okrem rôznych predmetov, ktoré súvisia s chodom domácnosti, je tu aj delová guľa, ktorá zničila časť tohto 300-ročného domu počas druhej svetovej vojny.
Naši predkovia neutekali do supermarketu
Pani Edita sa s láskou dotýka všetkých predmetov, ku ktorým ju viažu spomienky.
„Toto sú svadobné hrnce,“ ukazuje nám asi 10–litrové hlinené nádoby. „Počas svadby boli naplnené kyslou kapustou, vybrali sa na dvor a pochúťka sa mohla servírovať,“ opisuje majiteľka skanzenu.
V komode sú zase poukladané rôzne tkaniny, každá má svoj význam a symbol. „Dnes, keď niečo v rodine oslavujeme, alebo čokoľvek sa v domácnosti udeje, utekáme potrebné veci kúpiť do supermarketu. Niekedy to bolo úplne ináč. Celé generácie mali doma uložené prestierania, s ktorým sa pri krste zakrylo bábätko.
Podobne to bolo so svadobnými doplnkami. Keď nastala smutná chvíľa a niekto v rodine zomrel, v komode bol nachystaný čierny obrus na stôl na túto príležitosť,“ ukazuje nám domáca pani.
Súčasťou skanzenu sú aj dobové rodinné fotografie ich rodu. Nachádza sa tu aj dobová literatúra.
Šijací stroj. Stará mama učila pani Editu šiť na tomto stroji.
Pani Edita pred domom starých rodičov.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer