Volení predstavitelia obce Plešivec si finančne prilepšili. Poslanci odsúhlasili starostovi navýšenie platu o 55 percent. Sebe zase dvihli odmeny za účasť na zasadnutí v akejkoľvek komisii. Pôvodná odmena bola 12 eur, dnes je to 25 eur.
PLEŠIVEC. Starosta Gabriel Gergely (nez.) dôvodí dobrými výsledkami, okrem toho tvrdí, že ľudí treba motivovať.
Plat starostov a primátorov je daný zo zákona. Priemerná mzda v národnom hospodárstve za uplynulý rok, to je suma vo výške 805 eur, sa násobí koeficientom podľa počtu obyvateľov.
V Plešivci žije takmer 2 400 ľudí. V tomto prípade ide o násobenie číslom 1,98. Mestské zastupiteľstvo má možnosť základnú sumu zo zákona zvýšiť maximálne o 70 percent, prípadne ponechať primátorovi len plat daný zo zákona.
V Plešivci sa rozhodli priblížiť k hornej hranici a starostovi odklepli navýšenie o 55 percent. Po novom zarába 2 451 v hrubom.
Starosta: ľudí treba motivovať
Prilepšili si však aj samotní poslanci. Za účasť v akejkoľvek komisii pri obecnom zastupiteľstve budú poberať odmenu vyššiu o sto percent ako v minulosti. Vtedy to bolo 12 eur, dnes je to 25 eur.
Celkovo v obecnom zastupiteľstve je deväť poslancov. Pri obecnom zastupiteľstve pôsobia štyri komisie. Starosta je toho názoru, že ľudí treba motivovať, aby mali dobré pracovné výsledky.
„Peniaze dostávame na základe jasných hmatateľných výsledkov. Poslanci nesedia len na rokovaniach obecných zastupiteľstiev s tým, že len dvíhajú pri hlasovaní ruku. V obci máme rozbehnuté rozvojové programy, na realizácii ktorých aktívne pracujú,“ povedal G. Gergely.
Na margo svojho zvýšenia platu hovorí, že v obci rekonštruovali námestie, budujú tu kanalizáciu, čistiareň odpadových vôd, vynovili základnú aj materskú školu.
Mali by sa správne rozhodnúť
Keďže je kríza, niektoré samosprávy sa pri platoch a odmenách uskromňujú. G. Gergely však tvrdí: „Keď sa budeme stále uskromňovať, zistíme, že nemáme motiváciu pracovať.“
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko Ivan Rončák hovorí, že jedine poslanci môžu rozhodovať o navýšení platu, pričom zákon im neurčuje, aké kritériá majú brať do úvahy.
„Poslanci poznajú pomery v obci a v meste, a preto by sa mali vedieť správne rozhodnúť. V každej samospráve majú o výsledkoch práce rôzne predstavy. Niekde je to príchod investorov, budovanie infraštruktúry, inde by chceli mať veterné mlyny,“ vysvetlil I. Rončák.
Čo sa týka poslancov, legislatíva je v tomto prípade tolerantná.
„Pri starostoch zákon určuje, čo sa peňazí týka minimum a maximum, pri poslancoch však nie. Na Slovensku sú veľké mestá, kde poslanci za účasť v komisii nedostávajú nič, inde sú zase k sebe štedrí. Poslanci by mali v prvom rade brať do úvahy možnosti obecného rozpočtu,“ povedal tento odborník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer