Mesto Rožňava pri verejnom obstarávaní na zabezpečenie výstavby deväťdesiatich nájomných bytov v neporušilo zákon o verejnom obstarávaní. Damoklov meč v podobe viac ako 260-tisíc eur pokuty, ktorú mestu vyrúbil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), je, zdá sa, nateraz zažehnaný. Najvyšší súd vec vrátil na ďalšie konanie na ÚVO.
ROŽŇAVA. ÚVO uložil mestu pokutu vo výške 266 830 eur za to, že pri uzavretí zmluvy s úspešným uchádzačom na predmet zákazky – výstavbu 90 nájomných bytov Družba v Rožňave – nedodržal podmienku minimálne 14 dní od zverejnenia výsledkov súťaže.
Keďže mesto podľa ÚVO konalo v rozpore so zákonom, úrad mu vyrúbil pokutu, splatnú do 15 dní. To všetko sa udialo ešte v roku 2011.
Najvyšší súd zmenil rozhodnutie krajského súdu
Podľa ÚVO uzatvorením zmluvy pred 14 dňom mesto znemožnilo, aby sa v tomto prípade uskutočnili revízne postupy voči výsledku verejného obstarávania.
Do súťaže sa prihlásil len jeden uchádzač, ten bol aj úspešný. Pred uzatvorením zmluvy o dielo prehlásil, že nepoužije žiaden revízny postup, čím prejavil súhlasné stanovisko k celému procesu verejného obstarávania.
Mesto bolo aj je presvedčené, že zákon neporušilo. Rovnako tak aj výška uloženej sankcie sa Rožňave zdala až neprimerane vysoká. Proti rozhodnutiu krajského súdu sa mesto vlani odvolalo. Najvyšší súd SR (NS SR) zmenil rozhodnutie krajského súdu.
„Skonštatoval, že naše odvolanie je dôvodné, vec na krajskom súde nebola správne posúdená. Najvyšší súd, ako súd odvolací, dospel k záveru, že skutkový stav bol v prejednávanej veci dostatočne zistený. Odvolací súd považuje za nepochybné, že k uzavretiu zmluvy došlo skôr ako 14. deň od oznámenia výsledku verejného obstarávania jedinému uchádzačovi a súčasne aj úspešnému uchádzačovi. Odvolací súd nepovažuje za sporné, že jediný sút'ažitel' zaujal postoj, že revízne postupy nebude uplatňovat' (v konečnom dôsledku sa taký postup ani reálne nedá očakávat'). Iní účastníci verejnej sút'aže v predmetnej veci neboli,“ zdôraznila prednostka mestského úradu Erika Mihaliková na margo rozhodnutia NS SR.
Ako doplnila, NS SR tu poukázal na skutočnosť, že pri účasti jediného a úspešne vyhodnoteného uchádzača je aplikácia 14 dňovej odkladnej lehoty vylúčená, a preto sa mesto ani nemohlo dopustiť správneho deliktu (podľa ustanovenia § 149 ods. 1 písm. g) zák. 25/2006).
Zaplatenie pokuty by privolalo nútenú správu
Prvé rozhodnutie zo strany ÚVO prišlo vo februári 2011. Úrad umožnil mestu zaplatiť pokutu v splátkach.
„Bola možnosť požiadať o zaplatenie pokuty v mesačných splátkach na obdobie troch rokov, ale v dohode, ktorú bolo potrebné podpísať, však bolo nutné vyhlásiť, že uznávame tento dlh voči ÚVO čo do dôvodu a výšky. V takomto prípade by bolo ťažšie pred súdom dokazovať, že vydané rozhodnutie ÚVO, ktorým bola uložená pokuta, je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. V júni minulého roka sme cez svojho právneho zástupcu podali žalobu,“ upresnila prednostka.
Viac ako dva roky nad mestom visela hrozba pokuty. Podľa prednostky, mesto by ani nebolo schopné splatiť tak vysokú pokutu naraz.
„Jej zaplatením mesto by nedokázalo splácať úvery, faktúry, nebolo by na bežný chod mesta. Hrozilo by riziko nútenej správy,“ zdôraznila prednostka. Ako dodala, mesto už nebude vykonávať verejné obstarávania dodávateľsky, tak, ako to bolo aj v tomto prípade.
„Máme na to svoju zamestnankyňu. Vypracovaný je plán verejných obstarávaní, aby toho nebolo naraz veľa, aby nedošlo k nejakým chybám či nedodržaniam termínov.“
Rozhodnutiu NS SR sa potešil aj primátor mesta Pavol Burdiga (Most-Híd).
„Sme radi, že došlo ku takému výsledku. Verím, že aj obyvatelia mesta sa tomu určite potešia. Bohužiaľ, sú však aj takí ľudia, ktorí z toho, paradoxne, radosť nemajú. Snažíme sa o to, aby mesto fungovalo tak, ako má. Treba si veľmi dobre uvedomiť, čo znamená nútená správa a čo so sebou prináša. Zažiť nútenú správu by bolo naozaj nepríjemné,“ dodal primátor.
Vec sa vracia na ÚVO
Najvyšší súd sa zaoberal aj výškou uloženej sankcie. Tá vychádzala zo zákonnej výšky 5 percent zo zmluvnej ceny na dielo. Najvyšší súd zdôraznil individuálne posudzovanie uloženej pokuty vzhľadom na povahu a závažnosť.
Najvyšší súd rozhodol, že žalobcovi, teda mestu, patrí náhrada za právne zastúpenie v celkovej výške takmer 800 eur.
A čo bude ďalej? „Vec sa vracia na ÚVO. Takže teraz budeme čakať, ako bude úrad konať a ako rozhodne,“ dodala E. Mihaliková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer