Zažili sme peklo. Takto opisujú obyvatelia zaplavených dedín v Gemeri poslednú pondelkovú noc v júni.
ČOLTOVO. Blesky v osudnú noc križovali nebo a voda sa z oblohy liala. Prívalová, miestami až jeden meter vysoká voda vytápala domy a brala všetko, čo jej prišlo do cesty.
Ani po šiestich týždňoch sa Čoltovčania nedokázali spamätať po ničivom živle. Škody, spôsobené na majetku obce i samotných obyvateľoch boli veľkého rozsahu.
Obecný úrad dostal 88 žiadostí zo strany obyvateľov postihnutých povodňami v celkovej výške 129 302 eur.
Samospráva žiada štát o odškodnenie zničeného majetku v hodnote 34–tisíc eur. Výdavky pri akútnych opravách a úpravách znečistených priestorov vyčíslili na takmer 10–tisíc eur.
Najväčšie škody sa podpísali najmä na novo vyasfaltovaných miestnych cestách.
Starosta Čoltova Ján Hubay (nez.) sa nevie zbaviť dojmu, že s renováciou obce začínajú odznova. Obec už jednu povodeň zažila v apríli 2010.
„Bola menšieho rozsahu, ale aj tak ukázala svoju silu. Z toho dôvodu sme v novembri 2012 požiadali ministerstvo ŽP prostredníctvom verejného obstarávania o finančné prostriedky na projekt Ochrana pred povodňami. Žiaľ, dostali sme zamietavú odpoveď,“ vysvetľuje.
Nové asfaltové koberce
Vypracovaný plán rieši vytvorenie hrádzí priamo nad obcou, ktoré by v prípade silných zrážok presmerovali tok prívalovej vody z kopcov.
„Je tu stále hrozba, že pri týchto výkyvoch počasia môžu prísť povodne aj tento rok. Nevzdávame sa. Počkáme si na ďalšiu výzvu z ministerstva ŽP a opäť sa budeme uchádzať o peniaze na projekt, ktorý je kompletne hotový,“ priblížil Hubay.
V dedine sa intenzívne pracuje na kanalizácii a výstavbe ČOV. „Začiatkom októbra by sme sa chceli pustiť do asfaltovania nových kobercov. Veríme, že nás dovtedy štát odškodní, ďalšie zdroje budeme musieť vyriešiť prostredníctvom úverov,“ povedal starosta.
Miestni opravujú
Horúce letné dni nedokázali vysušiť múry poškodených domov. Katarínu Koreňovú sme zastihli pri umývaní riadu na dvore.
„Steny sú ešte stále vlhké a tak musíme mať v kuchyni odtiahnutú linku. Fungujeme s rodinou v improvizovaných podmienkach. Postupne zničené časti domu prerábame, ide to pomaly,“ vyjadrila sa mladá žena.
Ladislav Hugyár nám ochotne ukazuje podmáčaný dom. Voda zaplavila pivnicu, v kuchyni a ďalších miestnostiach sa dostala do výšky jedného metra, kde ničila zariadenie a príslušenstvo.
„Čakáme, kedy nám štát pošle peniaze. Je leto, chceli by sme si dať všetko do poriadku. Zakúpil som si aspoň nový kotol na kúrenie, aby mi ho do chladných dní stihli namontovať. Na ostatné nemám,“ sťažuje sa.
Hajnalka Horváthová s rodinou sa nádejajú skorého zaslania peňazí. „Do domu sa nám dostala pleseň, potrebujeme s tým čím skôr niečo urobiť,“ sťažuje sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer