Vyše dvoch hodín čakali vo štvrtok osadníci z Krásnohorského Podhradia na splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka. Ten do osady pod Krásnou Hôrkou prišiel, aby sa priamo na mieste zoznámil s aktuálnou situáciou týkajúcou sa nelegálnych stavieb v osade. Ako bude štát riešiť tento problém však nekonkretizoval.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. „Nechcite odo mňa, aby som vám teraz povedal konkrétne riešenie predtým, ako sa dohodneme s ľuďmi, ktorých sa to najviac týka, teda s vlastníkmi pozemkov aj s osadníkmi. Ak riešenie nadobudne reálnu podstatu, budeme o tom informovať,“ takto lakonicky odpovedal P. Pollák na otázku médií, s akým riešením do osady prišiel.
Dvadsaťročný problém
V súčasnosti je v osade asi 80 nelegálnych stavieb. Problém svojho času prišli „riešiť“ do osady pod hradom aj extrémisti.
Miestni sa obávajú o strechu nad hlavou, keďže ich domy stoja na súkromných pozemkoch.
Vajda Ľudovít Gunár preto ohlásenú návštevu P. Polláka prijal s potešením. S pribúdajúcimi hodinami však on aj členovia rómskej komisie boli skeptickejší.
Na splnomocnenca čakala celá osada viac ako dve hodiny.
„Boli sme z toho sklamaní, že pán Pollák tak dlho nechodil. Nevedeli sme, či sa zdržal, niektorí dokonca vraveli, že už ani nepríde,“ komentoval situáciu Ľ. Gunár.
Pollák prišiel krátko pred 21. hodinou večer.
„Ospravedlňujem sa, mal som nabitý program,“ vysvetlil.
Ako zdôraznil, problém nelegálnych stavieb sa neriešil 22 rokov a na vzniku nelegálnych stavieb sa podieľal aj samotný štát, ktorý podľa Polláka ticho asistoval pri vzniku rómskych osád.
„Je na nás, politikoch, aby sme hľadali riešenia. Aby vlastníci pozemkov boli uspokojení, odškodnení, aby sa našlo riešenie vyhovujúce obom stranám. Ja už dlhodobo hovorím, že je potrebné sa tomu venovať naplno, nájsť cestu vysporiadania pozemkov pod nelegálnymi stavbami,“ uviedol splnomocnenec.
Dianie v osade pri náznaku problémov monitoruje polícia. Foto: ešl
Búranie nie je riešením
P. Pollák reagoval aj na „ponuku“ miestnych obyvateľov, či by štát nemohol tieto pozemky odkúpiť.
„Je mnoho riešení, variantov, ako sa dá tento problém riešiť. Jedným z nich je aj zámena pozemkov so súčasnými vlastníkmi. Podstatné je, aby Rómovia pozemky nedostali zadarmo. Nemôže sa to stať. Rómovia sa musia správať oveľa zodpovednejšie, ako doteraz.“
Na otázku, či iniciatíva zo strany štátu riešiť tento problém neprichádza neskoro, zvlášť potom, čo ho už zneužili extrémisti, P. Pollák reagoval: „Nie som tu prvýkrát. No áno, máte pravdu, došlo to ďaleko. Extrémisti sa na tejto téme priživujú a využívajú nespokojnosť vlastníkov pozemkov, aby rozšírili svoje rady. Je pravdou aj to, že zatiaľ zodpovední ľudia riešenie neponúkli a ľudia sa nemôžu uspokojiť s tým, že niekto využíva ich pozemky,“ dôvodil splnomocnenec.
„Splnomocnenec nás ubezpečil, že nič v osade sa búrať nebude,“ doplnil vajda na margo rokovaní s Pollákom.
Jeho slová potvrdil aj splnomocnenec.
„Búranie nie je riešením. Ak nejaký príbytok či všetky zbúrate, z ľudí sa stanú bezdomovci. Štát si už dnes nevie poradiť s niekoľkými tisíckami bezdomovcov. Ja osobne si neviem predstaviť, že by ich bolo niekoľko stoviek tisíc. Táto krajina by si s tým neporadila. Verím, že sa nič búrať nebude a nájde sa kompromis, ktorý bude vyhovovať obom stranám,“ dodal splnomocnenec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer