Gemerská obec Henckovce sa môže pochváliť vzácnou kultúrno-historickou pamiatkou. Kostolík z trinásteho storočia v kamennom opevnenom areáli obce však chátra. Správca na obnovu pamiatky peniaze nemá, tak si to na svoje plecia vzala obec. Plánuje v ňom vybudovať múzeum Gotickej cesty.
HENCKOVCE. Rímskokatolícky ranogotický kostol Všetkých svätých vidieť už z hlavnej cesty vedúcej z Rožňavy do Dobšinej.
Táto významná pamiatka pochádza z 13. storočia. Kostolík bol upravený v 17. storočí, výrazne ho obnovili po požiari v roku 1900. Kazateľnica pochádza z 18. storočia.
Kostol je jednoloďový s obdĺžnikovým presbytériom, obohnaný kamenným múrom so zvonicou. Zvonica je prepojená s kostolíkom dreveným prístreškom.
Začiatkom 20. storočia kostolík vyhorel, bol upravený. Posledné úpravy tu prebehli v 80. rokoch minulého storočia.
„Bohužiaľ, stavba je v súčasnosti v zlom stave. Majiteľ sa o ňu nezaujíma, tak sme sa rozhodli postupne ju opravovať. V rámci programu Obnov si svoj dom sme sa už viackrát uchádzali o dotáciu na rekonštrukciu. Za ostatné roky sa nám podarilo trikrát získať po 10-tisíc eur a kostolík postupne opravovať. Prvá dotácia bola v roku 2011, kedy sme zrekonštruovali prepojovaciu chodbu medzi kostolíkom a vežičkou. Z vlaňajšej dotácie sme obnovili časť strechy nad svätyňou a v tomto roku už pôjdeme do rekonštrukcie celej strechy,“ zdôraznila starostka obce Viera Nemcová (nez.).
Fresky z 13. storočia
Ako zdôraznil správca Rímskokatolíckej farnosti v Gemerskej Polome Štefan Magut, ktorá kostolík spravuje, objekt sa nevyužíva na liturgické účely, peňazí na jeho údržbu či obnovu nemajú.
„Sme veľmi radi, že sa toho ujala samotná obec a štát a podporili túto iniciatívu. Je to vzácna pamiatka, ktorá môže byť zachovaná pre budúce generácie,“ uviedol Š. Magut.
Po obnove exteriéru príde na rad interiér kostolíka. Časť vnútorného zariadenia bola vykradnutá. Kazateľnicu z kostola presunuli do kostola v susednej Nižnej Slanej.
„Pri prieskume sa vo vnútri našli aj vzácne fresky z 13. storočia, ktoré je potrebné zachrániť. Avšak aj na to potrebujeme peniaze. Uvidíme, ako budeme úspešní naďalej,“ doplnila starostka.
Strážna veža husitov
V kronike z roku 1933 je uvedené, že kostol pochádza z husitského obdobia, postavili ho husiti a slúžil im vo vojnových časoch ako pozorovacia stanica. Hovorí sa, že aj dvaja poprední muži z radov husitov sú tu pochovaní. Okolo kostolíka v opevnenom areáli bol pôvodne cintorín.
Kostol a veža boli budované v zvláštnom husitskom slohu, vzácne olejové maľby – fresky na stenách kostola – poškodil požiar.
Hoci kostol je uzatvorený, každému, kto do obce zavíta a má záujem pozrieť si túto pamiatku, obec mu vyjde v ústrety.
„Kľúče máme uložené na obecnom úrade, kto chce, radi mu ho otvoríme. Minule sme tu mali jeden pár z Budapešti. Našli si tento kostolík na internete, našu obec mali po výletnej trase, tak si ho k nám prišli pozrieť. A práve to je naším cieľom. O kostolíku veľa ľudí nevie, tak by sme ho radi viac spropagovali v rámci Gotickej cesty. Našou snahou v rámci občianskeho združenia Gotická cesta je vybudovať tu akési múzeum, ktoré by približovalo nielen náš kostolík, ale aj ostatné stavby na Gotickej ceste. Záleží to však od peňazí, ktoré získame,“ uviedla starostka obce, kde dnes žije 456 Gemerčanov.
V obci sa nachádza aj evanjelický kostol augsburského vyznania z roku 1798, postavený v barokovo-klasicistickom slohu. Organ kostola je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka, pochádzajúca ešte z čias pred stavbou kostola.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer