KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Cez víkend sa v Krásnohorskom Podhradí stretli bojovníci z Európy. Kým však mohli predviesť svoje bojové umenie, organizátori museli týždeň vopred stavať pod hradom stredoveké mesto a putovný vojenský tábor. Cieľom bolo vytvoriť identické podmienky.
Pánty ukul kováč ako zo stredoveku
Organizátori hovoria, že pri vytváraní vhodných podmienok museli aj improvizovať. Na ploche 5-tisíc metrov štvorcových použili 40 metrov kubických dreva. Išlo hlavne o smrekové odrezky.
Ak by chceli navlas kopírovať stredovek, za obeť by muselo padnúť oveľa viac dreva, a kvalitného, žiadne smrekové zvyšky. A takéhoto materiálu by bolo škoda.
„Za kráľa, za vlasť, tak to bolo hlavné motto hier. Rytieri v plnej zbroji dobýjali aj hlavnú bránu. V tomto prípade sme sa snažili maximálne priblížiť stredoveku. Kováč totiž ukul takmer identické pánty na túto bránu. Veľmi dôležité a prácne bolo osadiť koly na bránu. Museli byť v prvom rade funkčné. Bolo potrebné vybrať také drevo, aby koly boli pevné a stabilné. Aj v tomto prípade sme však použili len kalamitné smrekové drevo,“ opísal Miroslav Klenbara z občianskeho združenia VIR fortis.
Odborná stavba, tradičné nástroje
Viac ako dvadsať ľudí celý týždeň pred hrami pracovalo na stavbe arény, stredovekého opevnenia či stavbe veže. Tú stavali na štýl poľovníckeho posedu, miesto slúžilo hlavne pre rozhodcov.
„Pri stavbe pracujú odborníci, ktorí sa rozumejú drevu a železu. Sú to hlavne kováči, lesníci, drevári. Práce napredujú ako majú, nemáme žiadne meškanie,“ povedal nám hlavný organizátor podujatia Peter Legnár z občianskeho združenia Tri ruže.
Gro odborných prác vykonávali práve Zvolenčania zo združenia VIR fortis, ktorí sa venujú aj bojom zo stredoveku. Hoci práce boli odborné, pracovné nástroje používali naopak tradičné, ako sekery, motorové píly či kladivá.
Ojedinelú stavbu jednoducho zbúrali
Hoci títo zanietenci postavili pod hradom ojedinelé dielo, po hrách ho jednoducho zbúrali. Korzár sa pýtal, či neuvažovali stavbu, ktorú týždeň prácne budovali, nechať tu nastálo.
„Musela by to byť trvácnejšia konštrukcia. Druhým veľkým problémom sú zlodeji dreva. Kto vie, ako dlho by táto stavba tu vydržala, bez toho, aby ju rozkradli. Už pri samotnej stavbe sme museli v noci aj strážiť, aby nám tak veľké množstvo dreva nezmizlo,“ povedal P. Legnár.
Nechceli sa pozabíjať, ale cvičiť
V Krásnohorskom Podhradí sa cez víkend stretli bojovníci z Európy aj Slovenska pri stredovekých bojoch.
„Neexistuje energeticky náročnejší šport, ako je tento,“ povedal M. Klenbara.
Bojovníci mali totiž na sebe tridsať kíl zbroje, niekoľko kíl zbraní a samotná prilba vážila päť kíl. Na fyzickú kondíciu bola náročná razancia útokov.
Bojovníci bojovali s tupými zbraňami. „Takto to bolo aj v stredoveku. Bojovníci pri nácviku nemali cieľ pozabíjať sa, ale zdokonaliť sa v bojovom umení,“ dodal M. Klenbara.
Na Slovensku je tento druh športu v začiatkoch. V našej krajine sa dá počet takýchto bojovníkov porátať na prstoch jednej ruky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer