Schvaľovanie nových školských obvodov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rožňava sprevádzala kritika zo strany poslancov. Tí poukazovali na nelogické rozdelenie detí do jednotlivých škôl. Nepáčil sa im najmä fakt, že deti zo severnej časti mesta budú musieť chodiť do školy na juhu mesta viac ako štyri kilometre peši. Mesto tým podľa nich podporuje záškoláctvo.
ROŽŇAVA. Po tom, čo po viac ako 52 rokoch fungovania ukončila existenciu Základná škola (ZŠ) Sama Tomášika, bolo potrebné zmeniť všeobecne záväzné nariadenie (VZN) určujúce školské obvody a určiť nový školský obvod pre deti zo zrušenej ZŠ.
Novým znením nariadenia sa zaoberali riaditelia mestských škôl, obecná školská rada i komisia vzdelávania, mládeže a športu. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta ostávajú štyri ZŠ.
„Zdá sa mi nelogické, aby deti z ulíc ako Strmá, Krátka, Klobučnícka z prvého obvodu chodili do školy na Juhu a deti z Okružnej ulice na sídlisku Juh navštevovali školu na ulici Pionierov. Štyri kilometre chodiť v zime pešo ráno do školy, to je nad fyzické možnosti takého prváčika či druháčika. Mám za to, že týmto rozdelením vytvárame podmienky pre záškoláctvo. Ja s takýmto prerozdelením nemôžem súhlasiť. Ak sa už rozhodovalo o novom nariadení, malo sa prihliadať aj na tieto veci,“ kriticky reagoval poslanec Ján Lach (Most-Híd).
Ako vysvetlila vedúca odboru školstva Janka Mičudová, napríklad Okružná ulica bola aj v pôvodnom nariadení pridelená k ZŠ na Ulici pionierov.
„Nové VZN rieši tie ulice, ktoré patrili do obvodu zrušenej ZŠ S. Tomášika a tie sme prerozdelili medzi ostatné školy. Sídlisko Juh je pre všetkých ďaleko. Osobne sme si to prešli, rozdiel je 500-600 metrov medzi Zlatou ulicou a Zakarpatskou ulicou, kde je ZŠ akademika J. Hronca. Delili sme to pomerovo. Deti, ktoré prešli zo zrušenej ZŠ, sme priraďovali podľa toho, aby sme dodržali aj počty žiakov v triedach,“ vysvetlila J. Mičudová.
Zdôraznila, že rodič sa môže rozhodnúť, kde svoje dieťa umiestni. Rovnako je to aj v kompetencii riaditeľa školy.
Nemajú na oblečenie, ani na lístok
„Áno, súhlasím, je to nelogické rozhodnutie aj geograficky aj ľudsky. Dá sa súhlasiť aj s pani Mičudovou, že sa ulice delili rovnomerne medzi jednotlivé školy. Ale ako chcú zabrániť záškoláctvu? Dieťa zo sociálne slabších pomerov sa určite v zime nebude trepať niekoľko kilometrov do školy, ak si nemá na seba čo obliecť. Ak sa robí taká závažná vec, ako nové prerozdeľovanie školských obvodov, má sa to paralelne riešiť napríklad aj so zabezpečením MHD,“ dôvodil poslanec Matúš Bischof (OKS).
„Určite je potrebné stretnutie so sociálno-terénnymi pracovníkmi. Treba nájsť spoločnú cestu, ako zabezpečiť, aby záškoláctvo nebolo,“ zamyslel sa poslanec Radoslav Kovács (nez.).
„Neviem, prečo hovoríme o ceste zo severu mesta na juh, veď uprostred je autobusová zastávka,“ zareagoval poslanec Peter Marko (OKS).
„Viete si predstaviť, ako si dieťa zo sociálne slabších pomerov kupuje kartičku na autobus, keď chodí aj v zime vo svetríku?“ poznamenal M. Bischof.
„Myslím si, že toto nie je problém delenia školských obvodov, ale je problém v niečom inom,“ zdôraznil P. Marko.
Po tejto výmene názorov napokon desiati z 12 poslancov zahlasovali za nové mestské nariadenie o školských obvodoch. Proti bol jeden, zdržal sa jeden poslanec.
Nové rozdelenie začne platiť po prvom septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer