Počas júlového prázdninového mesiaca sa priestory Galérie Baníckeho múzea v Rožňave každú stredu premenili na výtvarné dielne. Deti tak aktívne využili svoj voľný čas a osvojovali si niekoľko výtvarných techník stredovekých majstrov.
ROŽŇAVA. Obsahom štyroch tém bolo výtvarné stvárnenie časti Rožňavskej Metercie, deti si mohli osvojiť techniku vitráž ako na farebných oknách katedrály, mozaiku, vzory stredovekých dlažieb a modelovanie chrličov - kamenných strážcov, nachádzajúcich sa na historických budovách.
Počas štyroch stretnutí sa do projektu zapojilo viac ako osemsto detí, ktorým pri výtvarných technikách pomáhali nielen rodičia, starí rodičia, ale pomocnú ruku podali aj ďalší dobrovoľníci a sympatizanti z radov stredoškolskej i vysokoškolskej mládeže.
„Vzbudiť u detí záujem o históriu a súčasnosť formou výtvarných techník stredovekých majstrov sa vydaril. Svedčí o tom množstvo dielok, ktoré budú na vrcholovom stretnutí v rámci Dní mesta Rožňava 13. septembra vystavené ako súčasť konferencie k päťstoročnici Metercie. Snahou bolo aj každú tému spestriť malou prednáškou či ukážkou na osvojenie si teoretických poznatkov. Tejto aktivite sa tešia aj zahraničné deti prázdninujúce v našom meste,“ konštatovala Gabriela Badin, jedna z odborných garantov projektu.
Príde znova
Medzi mladými výtvarníkmi sa objavili budúci odborníci, ktorých vysokoškolským študijným odborom je výtvarníctvo.
„Mne sa páčila forma prezentácie dnešnej poslednej témy chrliče, pretože technika bola zrozumiteľne vysvetlená aj za pomoci videoukážky a deti dobre pred samotnou prácou naladila. Bola som tu pred rokom, v budúcnosti prídem znova,“ uviedla Veronika Trnečková, študentka dejín výtvarného umenia, ktorá si výrobu chrličov vyskúšala aj so svojou rovesníčkou Máriou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer