Obec Plešivec v Rožňavskom okrese sa pred rokom pustila do najväčšej stavby vo svojej histórii. Dedina, ktorá sa uchádza o post mesta, rozkopala takmer všetky ulice. Za 3,9 milióna eur vybudujú kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd. Ich dokončenie pribrzdili objavené historické nálezy a nájdená nevybuchnutá munícia z 2. svetovej vojny.
PLEŠIVEC. Kanalizácia s dĺžkou 8,1 kilometra za 3,9 milióna eur z eurofondov, štátnych a vlastných zdrojov mala byť podľa harmonogramu dokončená do decembra. Viacero faktorov spôsobilo, že sa ukončenie posúva do ďalšieho roka.
Práce na niektorých miestach komplikovali spodné vody. V hĺbke okolo štyroch metrov bolo potrebné vynaložiť väčšie úsilie pri príprave podložia potrubia.
Väznili tam dobrovoľníkov
Pri výkopových prácach narazili robotníci na podzemné chodby.
„Prekvapením bolo zistenie, že sa pod jednou z ulíc nachádza okolo 500 metrov podzemných katakomb z prírodného kameňa. Privolaní pamiatkari sa po prvotnom zmapovaní do ďalšieho skúmania katakomb pustia po dokončení kanalizácie, odvodnení a vyčistení spomínaných chodieb. Preto sme museli meniť projektovú dokumentáciu a zo stredu ciest ukladať potrubie do zeme na okraji cesty,“ oznámil zástupca starostu v Plešivci Mikuláš Cmorík (Smer).
Miestna história hovorí o tom, že počas potláčania buržoázneho povstania v roku 1848 bolo v týchto katakombách väznených a súdených okolo 250 vojakov zo slovenského dobrovoľníckeho zboru. Plešivec bol v tom čase sídlom Gemerskej župy.
Nevybuchnuté granáty
Ďalším nečakaným zabrzdením bolo nájdenie nevybuchnutej munície v zemi .
„V januári 1945 pri oslobodzovaní Plešivca prechádzala tadiaľ Červená armáda, ktorá po sebe zanechala mínometné granáty. Pri budovaní základov čistiarne objavili robotníci 250–kilogramovú bombu, ktorú musel prísť odstrániť pyrotechnik. Pri výkopoch sa našlo aj ďalšie nevybuchnuté strelivo, ktoré skončilo v rukách pyrotechnika,“ vysvetľuje zástupca.
Harmonogram nedodržia aj pre neustále dažde, ktoré zastavovali práce aj na niekoľko dní. Na budúci týždeň sa začnú pokrývať asfaltovým kobercom prvé metre ciest a chodníkov.
Vedenie obce plánuje Plešivcu prinavrátiť zašlú slávu a stať sa mestom. V minulosti bol Plešivec župným mestom, ktoré prosperovalo a bolo známe v širokom okolí.
„Intenzívne komunikujeme s predstaviteľmi Obvodného úradu v Košiciach. Ak chceme byť mestom, mali by sme tomu prispôsobiť aj vzhľad,“ uzatvára M. Cmorík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer