Remeselnícky tábor v Krásnohorskej Dlhej Lúke si za dvanásť rokov svojej existencie získal niekoľko desiatok stálych návštevníkov, hlavne z radov detí. Má pevné miesto v kalendári podujatí miestneho občianskeho združenia. K remeselníkom - lektorom z celého Gemera sa postupne pridávali aj zahraniční, a to hlavne z Maďarska ako aj dobrovoľníci. Všetci mali jeden spoločný cieľ, a to zasvätiť deti do tajov tradičných ľudových remesiel.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. Krásnohorská Dlhá Lúka - Združenie gemerských remeselníkov vzniklo v roku 2002 a má viac ako 50 členov, remeselníkov z celého Gemera.
Cieľom činnosti je oživenie tradičných gemerských remesiel s dôrazom na zachovanie ich ľudovoumeleckej čistoty.
„Pred dvanástimi rokmi niekoľko nadšencov začalo remeselnícky tábor organizovať najprv na futbalovom ihrisku v obci s niekoľkými dielňami pod stanmi a s miestnymi lektormi. Táto myšlienka sa v praxi osvedčila a dvanásťčlenný detský kolektív z dediny túto aktivitu prijal s nadšením. Až následne sme založili občianske združenie a jedným z podujatí je už tradične tento detský tábor. V priebehu rokov záujem stúpal a dnes môžem konštatovať, že denne počas táborového týždňa už máme okolo dvesto detí, ktorým sa lektori venujú na dvadsiatich piatich stanoviskách,“ povedal predseda Združenia gemerských remeselníkov a zanietenec Juraj Nagy.
Na každom stanovisku vládol čulý ruch
Každý, kto má záujem, organizovaná skupina či náhodní turisti, môžu si vyskúšať zhotovovanie predmetov z dreva, hliny, sadry, mastenca, kovu či papiera.
Deti sa pod vedením skúsených lektorov učia drevorezbe, košikárstvu, hrnčiarstvu, kováčstvu, batikovaniu tričiek, práci s hlinou, pre najmenších je atraktívne najmä navliekanie perličiek, maľba na sklo, pre starších tkanie na krosnách, čipkárstvo, drotárstvo, pečenie koláčov, výroba rohožiek, vecí z kože, makramé.
Na niektorých stanoviskách sa počas týždňa strieda aj viac aktivít. „Vyrobil som už ozdobnú sviečku, teraz dokončujem náramok šťastia a už som si pri stánku s maľovanými odliatkami zo sadry vytipoval slnečnicu. Musím však počkať, kým sa uvoľní miesto,“ povedal budúci štvrták z Rožňavy Denis Repka.
Bez nadšencov by bol tábor drahší
Program dopĺňajú aj sprievodné podujatia.
„V prvý deň sme tu mali šermiarov z Rožňavy, následne sa pripravila výučba ľudového tanca, deti pobavilo bábkové divadlo A. Badina a ďalšie podujatia. Máme veľmi dobrú spoluprácu s viacerými zložkami rôznej činnosti a už niekoľko rokov k nám prichádzajú aj maďarskí remeselníci. Už piaty rok k nám pravidelne chodí na úkor dovolenky manželský pár z Kazinczbarcziky, ktorý učí deti rezbárstvu, a ďalší nadšenec prilákal záujemcov na výrobu zdobených sadrových odliatkov. Záujem je čoraz väčší a peniažkov na činnosť je pomenej. Ešte šťastie, že nám nadšenci pomáhajú sponzorsky a taktiež lektorskú činnosť vykonávajú počas týždňa bezplatne. Bez nich by to v dnešných časoch asi už ani nešlo. V symbolickom táborovom účastníckom poplatku dva eurá je poplatok za výučbu, materiál aj pitný režim a taktiež jedno hlavné jedlo počas dňa,“ dodal J. Nagy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer