Žiaci SP MFK Rožňava, ktorí v predchádzajúce sezóne hrali v I. lige, sa z finančných dôvodov v ročníku 2012/2013 prihlásili nakoniec do II. ligy, a tak v najvyššej súťaži zotrvali KAC Košice. Mladším žiakom, zverencom trénera Petra Džačára, sa darilo vynikajúco, keď vo svojej kategórii súťaž vyhrali. Starší žiaci, ktorých koučoval Dušan Pollák, štartovali do odvety z ôsmeho miesta a napokon si túto priečku obhájili aj v závere.
ROŽŇAVA. Situácia v rožňavskom futbale na začiatku nového súťažného ročníka 2012/2013 nebola práve ružová. Ohrozená bola účasť mužov ako i žiakov v súťažiach VsFZ a SFZ. Len niekoľko dní pred štartom novej sezóny došlo k odhláseniu družstiev žiakov U15 a U14 z I. ligy SFZ. Chlapci napokon štartovali v II. žiackej lige.
V tejto sezóne sa viac darilo mladším žiakom, ktorí na jeseň skončili na druhom mieste hneď za SAFI Prešov. V jarnej časti však ani raz neprehrali, body stratili iba po remíze s Benecol Košice a tak súťaž o skóre pred Safi Prešovom vyhrali.
Najviac gólov 17 nasúkali V. Kapušanom. V stretnutí proti Sečovciam všetkých osem gólov má na konte M. Kováč. Starší žiaci mali oveľa silnejších konkurentov v odvete iba päťkrát zvíťazili. Najviac desať gólov nastrieľali doma Moldave.
Súťažný ročník bol veľmi rozpačitý
„Začalo to odhlásením st. a ml. žiakov z I. ligy z ekonomických, ale i športových dôvodov. Odišli nám niektorí hráči do iných klubov, alebo do škôl. Celú sezónu sa mužstvo dopĺňalo o nových chlapcov, riešili sme ekonomickú situáciu v rámci celého klubu. Výsledkovo sa darilo viac ml. žiakom, ktorí skončili na 1. mieste. Starší žiaci sa celú sezónu hľadali, hrali prakticky bez brankára, veľa hráčov zo základu bolo zranených dlhodobo, takže k spokojnosti to bolo veľmi ďaleko,“ uviedol šéftréner mládeže Dušan Pollák.
Najhoršie podmienky
„Veľa vecí sa zmenilo k horšiemu hlavne v posledných rokoch, ako podmienky, záujem detí, prístup, ale má to viacero dôvodov. V prvom rade musia byť v klube vytvorené adekvátne podmienky, nastavené vnútorné pravidlá. Futbalu v Rožňave bohužiaľ v posledných rokoch nepraje situácie v spoločnosti, v meste, ale i medzi ľuďmi. Ak chce hráč v mládežníckych kategóriach a neskoršie niečo dosiahnuť, tak musí v prvom rade chcieť. Klubový futbal by mal byť jedná veľká rodina. Ja si mládežnícky futbal bez veľkého neviem v meste ako je Rožňava predstaviť. Dospelý futbal, jeho úroveň má vplyv na deti, mládež v klube. Ak by v rožňavskom áčku nehrali naši odchovanci, ktorí prešli mládežníckymi kategóriami, tak pochybujem, že by za Rožňavu v dnešných podmienkach, ktoré sú z ekonomického hľadiska najhoršie za posledných 20 rokov, niekto vôbec hral. Preto hráčom „A“ mužstva patrí moje poďakovanie za ich prístup,“ uviedol D. Pollák.
Chýba chcenie
„Z môjho pohľadu sa pred niekoľkými rokmi trénovalo oveľa ľahšie. V každom prípade bol rozdiel v prístupe hráčov. Hráči viac chceli. Pred 15 rokmi sa dal futbalista urobiť i z dreva, lebo chcel. Dnes sú hlavne deti háklivé na počasie, zaťaženie. Hráči i tréner futbalovo rastú, ak je v skupine viac hráčov, ktorí vedia, ale hlavne chcú napredovať, zlepšiť sa. Dnes neviem po 27. sezóne v klube ako tréner povedať, čo bude ďalej. Je to otázka pre vedenie klubu, ale i mesto. Klub oslavuje 95. výročie organizovaného futbalu, takže by si Rožňava zaslúžila, aby futbal v meste pokračoval. Ja osobne som sa mu v lete a zime, keď hrozil jeho zánik, snažil pomôcť ako som vedel. Ak má futbal v meste pokračovať, tak je potrebné napraviť viacero vecí. Jednou z úloh bolo vytvorenie družstva dorastu, o ktoré som sa snažil posledné dva roky. Dnes vieme, ako to dopadlo,“ uzavrel D. Pollák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer