Deti tak môžu aktívne využiť svoj voľný čas a osvojiť si niektoré výtvarné techniky stredovekých majstrov.
ROŽŇAVA. Prvou témou bolo výtvarné stvárnenie časti Rožňavskej Metercie, ktorej predchádzal odborný výklad historičky umenia Edity Kušnierovej.
„Cieľom projektu je v prázdninovom období zaujať deti a mládež z Rožňavy a okolia, vzbudiť ich záujem o históriu ako i súčasnosť mesta pomocou výtvarných techník stredovekých majstrov používaných aj v našom meste. Osvojenie si tvorivého výtvarného myslenia v historických súvislostiach orientované predovšetkým na vznik unikátneho diela 500-ročnej Rožňavskej Metercie,“ uviedla Gabriela Badin, jedna z odborných garantov projektu.
Štart sa vydaril
Už na prvom stretnutí sa zišla viac ako stovka detí, ktoré po etapách zapĺňali priestory galérie. Okrem Rožňavčanov sa akcie zúčastnili aj prázdninujúce deti zo zahraničia či z iných kútov Slovenska. „Mne sa najviac páčil anjelik, a preto som si z obrazu vybrala práve jeho. Som na prázdninách u babky a už sa teším, že o týždeň sa naučím zase niečo nové“, povedala Anička Šoltésová z Prešova.
Počas nasledujúcich troch stretnutí si záujemcovia môžu osvojiť techniku vitráž , ktoré obsahujú farebné okná katedrály, mozaiku, vzory stredovekých dlažieb a modelovanie chrličov - kamenných strážcov, nachádzajúcich sa na historických budovách.
„Každej téme predchádza krátka prednáška, aby si deti osvojili aj teoretické poznatky. Do projektu sa snažíme zapojiť čo najviac dobrovoľníkov ako prednášajúcich, rodičov i stredoškolskú mládež, ktorí nám pomáhajú alebo sú našimi sympatizantmi. Pomocnú ruku podala aj pracovníčka múzea Ingrid Liptáková,“ povedala Anna Lachová, odborný garant projektu.
Vyvrcholením stretnutí bude v rámci Dní mesta Rožňava 13. septembra výstavka ako súčasť konferencie k päťstoročnici Metercie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer