Kúpaliská a vodné nádrže zažili začiatkom júla prvé vlny návštevnosti. Zvýšený záujem výletníkov je aj o priehradu na Dedinkách.
DEDINKY. Do letnej turistickej sezóny sa pozvoľna prebúdzajú aj Dedinky. Vodná hladina na ploche 85 kilometrov, nezameniteľná príroda Slovenského raja obopínajúca dedinku, každoročne priťahuje množstvo turistov.
Cestovný ruch má v obci dobré zázemie. Časť miestnych stavila na ubytovacie služby a v dedinke vyrástli penzióny.
„Je to dvojsečná zbraň. Z podnikateľskej činnosti prichádza do rozpočtu určitý tok peňazí. Vyššiu sumu ale investujeme do služieb. Počas leta sem prichádzajú jednodňoví výletníci. Tí večer odchádzajú a po sebe nechávajú odpadky, ktoré musíme na naše náklady odpratávať,“ krčí plecami starosta Dediniek Milan Ogurčák (SNS).
Nemálo financií investujú každoročne do opráv lavičiek a nočného osvetlenia.
Letná škôlka a rikše
Na túto sezónu pripravila OOCR Slovenský raj v tejto lokalite viacero služieb. V obci otvorili letnú škôlku, kde môžu rodičia počas náročných túr deti ponechať v starostlivosti skúsených animátoriek.
Ďalšou zaujímavosťou je možnosť využitia raftových člnov, na ktorých sa rekreanti dostanú z Palcmanskej Maše na Stratenskú pílu. Pripravené bicykle a rikše ich odvezú priamo do obce Stratená, kde môžu navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu a spoznať miestne pamätihodnosti.
Nenároční dovolenkujúci majú možnosť zvoliť si pobyt pod stanom v tábore pri hoteli Geravy. Chladné noci v júli zatiaľ neprilákali mnoho stanujúcich.
Peter Vondrák a Jozef Plavec prišli na Dedinky len pred pár hodinami.
„Som tu asi piatykrát. Tento kraj má v sebe osobité čaro tým, že si zachováva biznisom neporušenú tvár. Zdá sa mi to tu dosť vyľudnené. Pamätám si, ako tu bolo kedysi živo, stany boli nalepené jeden vedľa druhého. Dnes nás privítala nefungujúca lanovka na Geravy a neupravená lúka na stanovanie,“ zhodnotil J. Vondrák.
Ľadová voda, dobré úlovky
Na najväčšej vodnej ploche na Slovensku sa v týchto mesiacoch zvýšil počet rybárov, ktorí na svoje úlovky trpezlivo čakajú posedávajúc na brehu alebo plaviac sa na člnoch.
„Je tu dobrá rybačka. Máme šťastie, pstruhy dnes berú,“ vyjadril sa Stanislav Kotrady zo Spišskej Novej Vsi.
Teplé lúče vylákali niekoľkých otužilcov do vody. „Je riadne studená. Môže mať aj okolo 15 stupňov. Dlho v nej človek nevydrží,“ zahrieval sa uterákom Dobšinčan Marek Hanzely. Vyskúšať chladnú vodu sa rozhodli aj ďalší odvážlivci, no dlho v nej nevydržali.
Málokto z prítomných vedel, že v tejto priehrade je zakázané kúpanie. „Nie sú tu žiadne tabule, kto to má vedieť,“ divili sa poniektorí.
Kúpanie na vlastné riziko
Regionálna hygienička v Rožňave Ľubomíra Chromčíková upozorňuje, že kúpanie v Palcmanskej Maši je na vlastné riziko.
„Doteraz sme z tejto vodnej plochy nemali hlásené žiadne epidémie, ale aj tak upozorňujeme na možné nebezpečenstvo. Voda je neupravená a nedezinfikovaná. Chovajú sa v nej ryby, nehovoriac o možnom úniku naftových látok zo železnice, ktorá tadiaľ prechádza. Nie je to kúpalisko a ako prírodnú vodnú plochu ju ani nesledujeme,“ varuje hygienička.
Obec má snahu každoročne označiť brehy oznámením o zákaze kúpania, ale tie vandali rýchlo zničia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer