Primátor Dobšinej Karol Horník (Smer) bude aj naďalej zarábať 2 544 eur mesačne v hrubom. Rozhodla tak väčšina poslancov na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
DOBŠINÁ. Hoci rokovanie ohľadom platu sprevádzali aj emócie, v Dobšinej všetko ostalo po starom.
Plat starostov a primátorov je daný zo zákona. Priemerná mzda v národnom hospodárstve za uplynulý rok, to je suma vo výške 805 eur, sa násobí koeficientom podľa počtu obyvateľov. V Dobšinej žije viac ako 5-tisíc ľudí, v tomto prípade ide o násobenie číslom 2, 34.
Výsledná suma je teda vo výške takmer 1 884 eur. Mestské zastupiteľstvo má možnosť základnú sumu zo zákona zvýšiť maximálne o 70 percent, prípadne ponechať primátorovi len plat daný zo zákona.
Trikrát vyzval primátora
Dobšinskému primátorovi už v minulosti poslanci odsúhlasili navýšenie základného platu o 35 percent.
„Už trikrát som vyzval primátora, aby bol chlap a tejto sumy sa vzdal, všetko márne,“ povedal nám poslanec Ján Slovák (nez.).
Tvrdí, že primátor by sa mal uspokojiť so základným platom pre finančnú krízu a aj preto, že výsledky práce nie sú adekvátne tak vysokej sume.
Piati poslanci hlasovali za pôvodný plat primátora, traja boli proti. K. Horník tvrdí, že tento plat, dokonca aj vyšší, si zaslúži.
„Finančná kondícia mesta je dobrá, nemáme problémy s financovaním našich inštitúcií. Boli sme úspešní s projektmi, na realizáciu ktorých sme dostali peniaze z eurofondov. Ide napríklad o stavbu náučného chodníka, čiastočnú rekonštrukciu futbalového štadióna, rozšírenie kamerového systému v meste. Za vlastné peniaze sme opravili cesty, ktoré sú zničené po zime, v pláne máme vybudovať nové odstavné plochy na autá,“ vymenoval časť investícií primátor.
Poslanci sú na to, aby hodnotili
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko na margo primátorských platoch tvrdí: „Práve poslanci sú na to, aby zhodnotili, či ich primátor si zaslúži navýšenie základného platu, alebo nie, a či to znesie aj obecný rozpočet. Ak sa primátorovi za štyri roky podarí zabezpečiť dôležité investície, napríklad v podobe príchodu investorov, navýšenie si určite zaslúži. Ak sú však výsledky jeho práce priemerné alebo žiadne, nie je dôvod plat mu zvyšovať.“
Slovensko má problém s finančnou krízou, preto v niektorých slovenských samosprávach starostovia a primátori poberajú len základné platy.
„Nedá sa však presne zistiť, aký je väčšinový postoj, pretože neexistuje slovenská databáza platov starostov a primátorov,“ vysvetlil I. Rončák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer