Agentúrny materiál sme doplnili autorským textom redakcie Korzára.
Bude Rákociho kaplnka na hrade Krásna Hôrka zastrešená šindľom či škridlou? Pamiatkari navrhujú prvú alternatívu, hasiči z hľadiska bezpečnosti druhú. Dnešné rokovania zainteresovaných strán priamo na hrade zatiaľ neprinieslo konkrétne riešenie.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Budúci rok by mal byť rokom sprístupnenia obnoveného hradu Krásna Hôrka, ktorý poškodil minuloročný požiar.
Uviedol to dnes pre novinárov generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Rastislav Púdelka.
"Povedať presný dátum otvorenia by bolo z mojej strany zrejme veľmi nezodpovedné. Ja a SNM budeme robiť všetko preto, aby to bolo čo najskôr. Pevne verím, že budúci rok je ten rok, kedy by mal byť hrad sprístupnený. Netvrdím, že v plnom rozsahu," konštatoval Púdelka pri dnešnej návšteve národnej kultúrnej pamiatky.
Prvoradá je bezpečnosť
„Účelom stretnutia bolo vidieť veci priamo na mieste, posúdiť argumenty všetkých strán, aby sme dospeli k spoločnému riešeniu ktoré by viedlo k ďalšiemu posunu prác na pracovisku,“ zdôraznil Pavol Šimunič, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry.
Na otázku, či bude časť hradu zastrešená šindľom alebo škridlou, odpovedal vyhýbavo: „Robíme všetko preto, aby to bolo čo najskôr pod stálou strechou, no prvoradá a prioritná je bezpečnosť. Čaká nás ešte ďalšie rokovanie. Sme na najlepšej ceste dohodnúť sa,“ uviedol P. Šimunič.
Podľa riaditeľa SNM Rastislav Púdelku, strešná krytina na dolnom a strednom hrade je už odobrená pamiatkármi.
Otáznym ostáva zastrešenie Rákociho kaplnky, kadiaľ vedú únikové cesty z hradu v prípade ohrozenia. Pamiatkari sú za štiepaný šindeľ, hasiči za škridlu.
„Sú tu dva hlavné momenty. Vrátiť hrad po sanácii do čias jeho vzniku, na strane druhej rešpektovať zákony a zabezpečiť ochranu ľudí. Budeme rešpektovať rozhodnutie pamiatkarov a hasičov. Ak padne definitívne rozhodnutie budeme o tom včas informovať,“ doplnil riaditeľ SNM.
Rozhodnutie bližšie komentovať strešnú krytinu odmietol aj riaditeľ rožňavských hasičov Ján Egri.
„Náš názor je, že nehorľavá krytina je vhodnejšia a bezpečnejšia,“ povedal J. Egri. Na otázku, či drevený šindeľ spĺňa kritériá nehorľavej krytiny, odpovedal záporne.
Foto k článku: TASR/František Iván
Z poistky preinvestovali necelú polovicu
Na hrade momentálne prebieha príprava na premurovávanie požiarom narušených korún murív a ríms, do ktorých budú zamurované drevené konštrukcie.
Podľa záväzného stanoviska pamiatkarov budú materiálovo, tvarovo aj konštrukčne obnovené do podoby po úprave hradu po požiari v roku 1817.
Použitie tzv. horúcej malty, ktorú odporučili pamiatkari na premurovanie korún, bolo po viacerých rokovaniach vyhodnotené ako menej vhodné.
Ako rovnocenná náhrada sa bude používať vápenná malta bez hydraulických prísad produktovej rady Tubag quick mix, ktorá sa na rekonštrukcie historických objektov v Európe bežne používa. Samotné murárske práce by sa mali rozbehnúť v najbližších dňoch.
Sanačné práce sú platené zo zálohy, ktorú poskytla poisťovňa Generali. "Momentálne je z tých dvoch miliónov eur preinvestovaná len necelá polovica," povedal šéf SNM.
Poisťovňa podľa neho dala prísľub, že ak bude vyčerpaná táto prvá záloha, poskytne ďalšie finančné prostriedky.
Hrad Krásna Hôrka rekonštruujú po požiari z marca 2012. Plamene vtedy zasiahli strechu celého hradu a časť zariadenia.
Tento rok v marci poškodila provizórne zastrešenie na hrade veterná smršť.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer