Obce v Gemeri navštevujú priekupníci z Maďarska pre staré železo. Počítajú s tým, že hlavne starším ľuďom sa nechce ísť so šrotom do zberných surovín.
GEMER. Do Gemera pomaly každý deň prichádza niekoľko áut z Maďarska s jediným cieľom, ktorým je staré železo.
Slovensko chystá zmenu v legislatíve, pre časté krádeže už ľudia nebudú môcť predávať železo a iné kovy v zberných surovinách. Otázne preto je, aká situácia nastane po tejto zmene v praxi.
Ladislav Spišák prevádzkuje zberné suroviny v Plešivci. Maďari mu kazia obchod, vrásky mu spôsobuje aj zmena, ktorú avizuje ministerstvo životného prostredia.
Je pripravený aj na najhoršie, a to, že zmení predmet podnikania. Tento prevádzkovateľ hovorí, že mesačne do jeho zberne ľudia prinesú asi desať ton železa.
„Má to však klesajúci trend. Keď vypukla finančná kríza, musel som prevádzku dočasne zatvoriť. Konkurenciou sú pre mňa aj maďarské posádky. Oslovujú hlavne starých ľudí, tí im dajú železo zadarmo alebo za symbolickú cenu. Maďari majú zmapované v celom okolí, kde a po koľko vykupujú staré železo. Starý šrot, ktorý vyzberajú v Gemeri, vozievajú do Tornale, pretože tam sú najlepšie ceny,“ opísal miestny podnikateľ.
Chodia zavčasu ráno
Miestni dedinčania nám povedali, že zberači železa prichádzajú hlavne zavčasu ráno. Slovenčinu neovládajú, ale na kartóne majú po slovensky napísané – železo.
Prípadne jazykovou skomoleninou vykrikujú, o aký obchod majú záujem.
V gemerských dedinách žijú mnohí maďarsky hovoriaci ľudia, rečová bariéra tu teda nehrozí. Ľudia ich už poznajú, do Gemera totiž chodievajú posledné dva – tri roky.
„Viem, že urobia aj dvesto kilometrov po dedinách, aby nazberali železo. Nechápem, odkiaľ ho stále berú. Veď my máme nepotrebné železo doma len občas. Deti ho odnesú do zberne, aby mali zopár drobných na zmrzlinu,“ opísala nám jedna z miestnych obyvateliek.
Starosta susednej dediny Kečovo Július Lörinc (SMK) povedal, že v ich obci zberačov železa nechcú, pretože sa obávajú kriminality.
Na obvodnom policajnom oddelení v Plešivci nás informovali, že starostov dedín v rámci prevencie varovali, aby boli opatrní. Po návšteve takýchto zberačov totiž v jednej domácnosti zmizlo približne 2-tisíc eur.
Polícia preto upozorňuje ľudí, aby boli opatrní a každého podozrivého človeka ohlásili.
V júli sa rozhodne
Ministerstvo životného prostredia chystá zmenu, pretože hlavne chudobné regióny Slovenska drancujú zlodeji železa. Kradnú okrem iného aj dopravné značky, kryty na kanáloch, dokonca aj železné kríže na cintorínoch.
„Rezort okrem iného navrhuje úplný zákaz výkupu kovov od fyzických osôb v zberniach druhotných surovín. Predpokladáme, že návrh zákona by sa mal na rokovanie vlády dostať po skončení pripomienkového konania v júli. Ak s ním bude vládny kabinet súhlasiť, začne ministerstvo pripravovať jeho paragrafové znenie,“ informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer