Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
V pondelok bolo na Obecnom úrade v Krásnohorskom Podhradí konalo prvé konanie o odstránení nelegálnej stavby na cudzom pozemku. Konania sa zúčastnili vlastníci rodinného domu ako aj majitelia pozemkov, na ktorých stavba stojí. V miestnej osade vládla napätá atmosféra a došlo k slovnej potýčke medzi majiteľmi pozemkov a osadníkmi.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. V pondelok sa v obci zaoberali po prvýkrát otázkou riešenia nelegálne postavených rodinných domov na cudzom pozemku.
"Konanie sa týkalo odstránenia stavby 51-ročného Štefana a jeho o rok staršej manželky Adely. Šlo o nepovolenú stavbu v rómskej osade. Počas konania boli podané pripomienky a námietky oboch zúčastnených strán. V osade prebehlo miestne šetrenie," informoval Peter Bollo (Most–Híd).
Ako povedal, konečné rozhodnutie bude vydané až po prešetrení a následnom vyhodnotení námietok, maximálne do 30 dní.
Policajti monitorovali dianie v osade.
Napätá atmosféra
Dom, ktorý chcú zbúrať, postavili pred 17 rokmi. Dnes tu žijú traja, v záhradnom domčeku býva syn s manželkou a tromi deťmi.
"Doteraz sme mali pokoj a teraz toto. Stále si myslíme, že máme nádej. Chceli by sme pozemky kúpiť. Nechceme zostať na ulici. Ten, kto nám odstráni dom, k tomu sa nasťahujeme," zastrájala sa bývajúca Adela D.
V osade za policajnej asistencie vládla napätá atmosféra.
"Na stretnutí sme sa dohodli, že to už budeme konečne riešiť. Mali sme to riešiť pred 10 rokmi. Nelegálna výstavba sa nezastavila, naopak, rozrastá sa. Pritom dane platíme my a pozemky nevyužívame. Nehľadajme za tým politiku, zákon musí predsa platiť pre všetkých rovnako," zhodnotil jeden z majiteľov pozemkov, Imrich Lazár.
Vajda tunajšej osady Ľudovít Gunár oponoval, že sa mu nepáči postoj dnešných majiteľov parciel.
"Keď sa tu stavali domy, nikto tu neprišiel a neupozornil nás, aby sme to nerobili. V osade vládne nepokojná atmosféra a obavy o budúcnosť. Pomôžeme pri zbere zemiakov, zoberieme si pôžičky, len aby sme si udržali príbytky nad hlavou," tvrdil vajda.
Z tisícky tu žijúcich Rómov ich údajne pracuje okolo pätnásť.
Vajda Ľ. Gunár (v strede) obhajoval záujmy majiteľov domu. Foto k článku: Eva Šoltísová.
Výzvy obce ignorovali
Na to, prečo z vyše 50 nelegálne postavených domov na súkromných pozemkoch je v štádiu riešenie práve tento, starosta reagoval.
"Vlastníci domu si podali žiadosť na dodatočné povolenie stavby. Avšak z ich strany neboli splnené podmienky výziev stavebného úradu. Žiadatelia nezaplatili správny poplatok a nepredložili v rámci dodatočného povolenia stavby ani príslušnú dokumentáciu."
Podľa slov starostu žiadatelia nepožiadali ani o predĺženie lehoty dodatočného stavebného povolenia.
"Podľa stavebného zákona sa pristupuje k nariadeniu o odstránení stavby," upresnil starosta.
V čase riešenia tohto prípadu situáciu priamo v osade monitorovala desiatka policajtov.
Bollo vysvetlil, že on osobne sa neobával možného konfliktu medzi zainteresovanými stranami. O ochranu požiadal jeden zo spoluvlastníkov z dôvodu vlastnej bezpečnosti.
Na konanie bol pozvaný aj ďalší spolumajiteľ Marián Kotleba. Ten poslal za seba zástupcu. Bez písomného splnomocnenia však musel rokovaciu miestnosť opustiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer