Paličkovaniu sa venuje vyše 10 rokov. Do svojich prác najradšej zakomponováva gemerské vzory starých mám, ktoré sú pre ňu dodnes inšpiráciou. Jej čipky vlastnia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Reč je o Anke Urbánovej z Rožňavy.
ROŽŇAVA. Čipky vyhotovené paličkovaním sa jej odjakživa páčili. Obdivovala ich na jarmokoch a rôznych výstavách.
Osud ju zaviedol do klubu paličkovanej čipky, ktorý pôsobí pri rožňavskom Gemerskom osvetovom stredisku. Tam dostala základy.
„Ochotné žienky mi požičali valec, drevené paličky a ukázali mi ako sa priadza zaplieta. Paličkami v rukách točiť, krížiť a prekladať. Chce to veľkú trpezlivosť,“ rozhovorí sa pani Anka. Z úzkych čipiek postupne vznikali čoraz širšie a v rukách sa striedalo čoraz viac paličiek.
„Základom paličkovania je plátienko, ktoré sa podobá tkanému plátnu. Technika má presne stanovený postup. Treba vedieť kedy prekrížiť a preložiť drievka, rovnomerne uťahovať nite, ale dávať pozor, aby sa silou neroztrhli. Potrebná je kvalitná niť. Druh a hrúbku priadze volíme podľa jemnosti čipky,“ vysvetľuje.
Originálne
Zručná Rožňavčanka tvrdí, že dokáže paličkovaním zhotoviť časti odevu, obrazy, dečky, módne doplnky. Stačí doplniť rôzne flitre a sú z toho nenapodobiteľné náhrdelníky, náramky alebo brošne.
Paličkovanú prácu možno skombinovať s látkou. Predlohy, podľa ktorých vznikajú dielka, si nakupuje, ale aj sama vymýšľa.
Na výtvory je náležite hrdá, pretože sú originálne a nenapodobiteľné. V každom skúsené oči čipkárky nájdu gemerské vzory.
„Môžeme sa pochváliť krásnymi gemerskými vzormi, ktoré sú vzácne a majú svoju históriu. Ich technika je veľmi ťažká, ale o to viac sú krajšie a vo svete žiadané,“ vysvetľuje Urbánová.
Na Gemeri má tradícia paličkovania 200 rokov. V Rejdovej sa napríklad čipky našívali do čepcov. V prípade dnešných žien sa v paličkovaných prácach snúbi tradícia s modernými prvkami.
Cezhraničná spolupráca
V klube paličkovanej čipky sa stretávajú žienky z Rožňavy a okolia. Členky sa zúčastňujú rôznych festivalov doma aj v zahraničí. Už niekoľko rokov trvá spolupráca s maďarským mestom Szécsény a Bobowa z Poľska.
„Vymieňame si skúsenosti. Je to inšpiratívne, pretože každá krajina má iné vzory. Vlani na Medzinárodnom festivale paličkovania vo Francúzsku sme uplietli cez maketu dreveného mosta čipku s motívmi rôznych kultúr,“ spomína pani Anka.
Jej originálne výtvory zdobia domácnosti z rôznych kútov sveta. „Teší ma predstava, že o moje práce je záujem. Takto aspoň viem, že množstvo času, ktoré strávim nad čipkárskym valcom, nie je premárnené,“ hovorí s potešením.
V tieto dni venuje všetok svoj voľný čas príprave vesty z priadze. Klub sa v júni chystá na medzinárodnú konferenciu do Maďarska, kde budú Gemerčanky prezentovať módne doplnky z paličkovanej čipky.
A. Urbánová. Je na svoje výtvory hrdá.
Foto: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer