Spoločnosť Eco – Global s investičným partnerom Servis Žilina odkúpila v roku 2010 spracovateľský závod ŽB Siderit v Nižnej Slanej, ktorý po útlme baníctva chátral. V priestoroch plánovali vybudovať Zariadenie na zhodnocovanie odpadov. Nápad sa nestretol s pozitívnym ohlasom v susedných štyroch obciach, ktoré na znak nesúhlasu založili Občianske združenie Za čistý Gemer.
GEMER. Takmer tretí rok sa lámu snahy Eco – Globalu vybudovať zariadenie s protiaktivitami susedných obcí a občianskeho združenia Za čistý Gemer.
Konateľ spoločnosti ECO – Global Vojtech Bodnár dodnes nechápe, prečo nenašli všetky zainteresované strany spoločnú reč.
„Skôr než som sa pre tento krok rozhodol, urobil som si prieskum v tomto regióne, v ktorom je 30-percentná nezamestnanosť. Až po stretnutí s tunajšími obyvateľmi a starostami mikroregiónu Dobšiná som rozbehol aktivity na schválenie štúdie Zariadenia na zhodnocovanie odpadov v úpravárenskom komplexe Nižná Slaná,“ hovorí V. Bodnár.
Dnes vlastní od ministerstva ŽP kľúčové súhlasné stanovisko EIA pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie.
„Všetko prebehlo v súlade so zákonom, aj keď to členovia združenia Za čistý Gemer popierajú. Ich vyjadrenia považujem za vytrhnuté z kontextu. Zámerne vynechávajú informáciu, že sa v závode budú vyrábať predovšetkým železné pelety. To bude tvoriť podstatnú časť celej prevádzky. Združenie tvrdí, že sa tam bude predovšetkým spaľovať odpad, čo nie je pravda. A to je kameňom úrazu,“ dodáva V. Bodnár.
Bez rušivých vplyvov
Konateľ za relevantné považuje materiál podpísaný ministerstvom životného prostredia, v ktorom je uvedené, že v súvislosti so zámerom sa nepredpokladajú negatívne dopady na biotopy fauny a flóry počas prevádzky navrhovanej činnosti. Zámer neočakáva negatívny alebo rušivý vplyv na krajinu a obyvateľstvo.
„Dotknuté nebudú ani prvky územného systému ekologickej stability. Umiestnenie stacionárnych zdrojov hluku a technologického zdroja znečistenia ovzdušia bude v závode v dostatočnej vzdialenosti od obytnej zóny, a to hovoríme o obytnej zóne v Nižnej Slanej, t. j. v časti Nižnoslanská Baňa. Protestujúce susedné obce nie sú absolútne dotknuté,“ tvrdí.
Pred komínom merací systém
To, že sa bude v areáli ako súčasť prevádzky nachádzať aj dospaľovacia komora, to Bodnár nikdy nepopieral.
„Pýtam sa ale, či všetky cementárne sú spaľovne? Máme ich štyri na Slovensku a všetky môžu do 40 percent spaľovať aj suché alternatívne palivo, teda komunálny odpad. My sme zaviazaní k tomu, že pred komínom musí byť automatizovaný merací systém, ktorý je na špičkovej úrovni. Nemôžeme si dovoliť konať protizákonne a nesplniť stanovene normy týkajúce sa ochrany ŽP a ochrany ovzdušia,“ reaguje konateľ.
Ako hovorí, zinkový odpad, ktorý zachytia v komíne, je pre spoločnosť ďalšou surovinou na spracovanie. Ich záujem je preto zachytiť čo najviac.
„Štúdia ďalej hovorí, že budeme prepravovať 1,2 mil. vstupnej suroviny do závodu. Je to len zámer, ktorý by sme chceli dosiahnuť. V prvom štádiu ale hovoríme o reálnych 550–tisíc ton suroviny, ktoré budeme prevážať hlavne železničnou dopravou,“ spresňuje.
Spoločnosť Eco – Global do rekonštrukcie zariadenia investuje 35 mil. eur. Plánuje zamestnať 150 ľudí v I. etape a následne ďalších 130 ľudí, a to nielen vysokokvalifikovaných odborníkov, ale aj robotnícke profesie a administratívnych zamestnancov.
Chránia prostredie
Starosta obce Gočovo Milan Mlynár (SNS), ktorý zastupuje Občianske združenie Za čistý Gemer nie je presvedčený o tom, že nové zariadenie v Nižnej Slanej nebude mať vplyv na životné prostredie.
„Štúdia uvádza, že sa tu bude spaľovať nebezpečný odpad ako pneumatiky a plasty, z ktorého môžu vznikať karcinogénne látky. Nech firma neproklamuje len praženie rudy. Dolina nie je na otvorenom priestranstve. Všetko, čo vyletí z komína bude sadať tu a my sme zásadne proti tomu. Musíme predsa myslieť na budúcnosť našich detí a zachovať im čistý kraj,“ vyjadril sa starosta.
Ako hovorí, združenie sa nevzdá aktivít proti zariadeniu. „Máme pripravené odborné posudky. Ak bude treba, pôjdeme aj na súd a vyvrátime ich teóriu, akí sú zelení. Nebudeme sa predsa tváriť, že sa nás to netýka,“ vyjadril presvedčenie M. Mlynár.
Názory obyvateľov na vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov v Nižnej Slanej sa delia na polovicu.
„Jedni chcú robotu a očakávajú výstavbu, ďalší sa boja škodlivých látok. Počkáme si, čo prinesú ďalšie mesiace,“ krčí plecami starosta obce Nižná Slaná Ján Vieloha (Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer