DOBŠINÁ. Židovská obec na to, aby využila technické zabezpečovacie zariadenie, nemá peniaze.
Vandalom nahráva do karát aj fakt, že židovský cintorín sa nachádza v odľahlej zalesnenej časti.
„Náhrobné kamene z čierneho mramoru zmizli, niekto ich pre ich hodnotu ukradol. Tie zo žuly zvyknú zase vandali pováľať. So židovskou obcou sme sa dohodli, že cintorín budeme kosiť. Pováľané náhrobky sme zvykli osadiť na miesto, teraz ich aspoň položíme tam, kde patria,“ opísal nám konateľ spoločnosti Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o. Tibor Harmatha. Podľa jeho názoru cintorínu by pomohlo lepšie oplotenie.
Nejde o rasovú nenávisť
Židovská obec si je vedomá, že tieto cintoríny sú miestom, ktoré radi navštevujú vandali, na lepšie zabezpečenie však nemajú potrebné peniaze.
„Do doby, kým nebudeme všetci slušní ľudia, nevyhneme sa ničeniu týchto pietnych miest,“ povedal Henrik Stern z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.
Na Slovensku je spolu 750 židovských cintorínov. V krajine žije asi 3-tisíc Židov. Cintoríny je náročné udržať v dobrom stave aj pre to, že pozostalí nebohých už nie sú tiež nažive. Ako ďalej uviedol H. Stern, ich cintoríny ničia takmer vždy vandali. „Podľa zistení polície nikdy nešlo o rasovo motivovaný čin,“ upresnil.
V Dobšinej svoje zohráva aj poloha cintorína. Ten sa totiž nachádza na svahu, náhrobné kamene sú vystavené poveternostným podmienkam.
„Pôsobením vetra sa ničia kamene,“ povedal H. Štern.
V Dobšinej je spolu na židovskom cintoríne približne 40 hrobov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer