ROŽŇAVA. Desiaty ročník festivalu dramatickej tvorivosti klientov domovov sociálnych služieb z celého Slovenska bude v stredu 22. mája v rožňavskom Mestskom divadle Actores.
Na festivale s názvom Most úsmevov sa predstaví 17 súborov. Desať z nich bude z Košického samosprávneho kraja (KSK), štyri z Banskobystrického, dva zo Žilinského a jeden z Prešovského kraja.
Po prvýkrát bude festival súťažný, cenu udelí porota i diváci.
Most úsmevov chce ukázať, že ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím majú možnosti, schopnosti, talent, tvorivosť a iniciatívu. Zároveň chce upozorniť na prácu zamestnancov v týchto zariadeniach.
Na prehliadke predvedú kolektívy rôzne žánre dramatickej tvorby – básnickú i prozaickú, činohru, spevohru, tanec, balet, pantomímu.
„Festival predstavuje a konfrontuje rôzne štýly práce v tvorivej oblasti. Otvára priestor pre vzájomnú inšpiráciu i výmenu skúseností tvorcov, zamestnancov, výchovných pracovníkov zúčastnených zariadení,“ hovorí Martina Netolická z odboru sociálnych vecí a zdravotníctva KSK.
Na prehliadke tvorivosti môžu účinkovať výhradne amatéri – klienti zariadení sociálnych služieb v sprievode a za asistencie výchovných pracovníkov.
Porota vezme do úvahy aj zdravotné dispozície účinkujúcich
Porota hodnotí výber témy, jej spracovanie, úroveň stvárnenia, pričom do úvahy berie aj zdravotné dispozície účinkujúcich a podiel spoluúčasti výchovných pracovníkov.
Festivalu predchádzali stretnutia v zariadeniach sociálnych služieb, na ktorých sa pracovníci Kultúrneho centra KSK podelili so súťažnými kolektívmi o teoretické i praktické poznatky a skúsenosti z tejto
„Náš cieľ je stále ten istý – budovanie sebadôvery a sebavedomia klientov prostredníctvom divadla. Arteterapia a muzikoterapia má v zariadeniach sociálnych služieb svoje výrazné miesto, divadlo im dáva zmysel a cieľ. Tí, čo roky účinkujú v divadelných súboroch, formujú sa ako osobnosti. Vystupovanie na verejnosti im už nerobí problémy,“ povedala Soňa Kostrábová z Kultúrneho centra KSK, ktorá sa na Moste úsmevov odborne podieľa niekoľko rokov.
Dodala, že posun vidieť aj v inscenáciách a divadelné súbory vyzreli herecky, aj dramaturgicky.
Otcom myšlienky bol Ľubo Roman
Impulzom na takýto druh prezentácie bola pred rokmi myšlienka herca a bratislavského regionálneho politika Ľuba Romana, že aj ľudia, ktorí majú v sebe nejakú inakosť, môžu mať v sebe tvorivé schopnosti.
Organizátori z Košického samosprávneho kraja túto myšlienku sledujú a rozvíjajú ďalej už desiaty rok. Snažia sa pomôcť sprostredkovať danosti istej skupiny ľudí, ale aj tých, ktorí sa o nich starajú a podieľajú sa na dramatickej tvorbe.
Pri tejto aktivite vidno zmysel práce. Vďaka divadlu sa niektorí klienti vedia zaradiť do inej kategórie. Aj výchovní pracovníci, ktorí pri príprave inscenácií pomáhajú, nachádzajú netušené možnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer