DOBŠINÁ. Jarmokom, historickou voľbou richtára a rekonštrukciou vpádu Turkov z roku 1584 sa dnes v Dobšinej začal trojdňový program podujatia Poklad sklenenej pani.
Tradičné turičné slávnosti banského mesta v okrese Rožňava sú tento rok späté s povesťou o miestnej krčmárke, ktorú zabili Turci, keď chcela zachrániť svoje peniaze. Deti i dospelí sa dnes zapájajú do súťažného programu s hľadaním pokladu tejto "sklenenej pani".
Do Dobšinej dnes doviezol návštevníkov z Košíc, Rožňavy a ďalších zastávok historický vláčik Magda M 131.1125.
"Viezli sme takmer sto cestujúcich, rodiny s deťmi, aj turistov zo zahraničia," povedal pre TASR Ľubomír Lehotský z Klubu historických koľajových vozidiel.
Podujatie je spojené s ukážkami tradičných ľudových remesiel, špecialitami miestnej kuchyne, folklórom, hudbou a banskými tradíciami.
Voľba richtára, ktorým bol podľa tradície najťažší muž v meste, a vpád Turkov sa po predpoludňajšom programe zopakovala podvečer.
Rabovanie Osmanov aj so zajatím divákov predviedla skupina historického šermu Sarus. Večer vrcholí ohňovou šou a koncertom kapely Heľenine oči.
Program aj počas víkendu
Sobota bude patriť medzinárodným furmanským pretekom v Žrebčíne Dobšiná, kde si môžu návštevníci pozrieť aj ukážky šermiarskeho umenia, prácu s dravcami, či hudobné vystúpenia.
Do detskej zóny s celodenným programom zavíta aj rozprávkové kráľovstvo Tašíkovo s programom Taši sa zabáva. Nedeľa je spojená s baníckymi slávnosťami.
Pred baníckym domom, na Námestí baníkov i v rímsko-katolíckom a evanjelickom kostole budú baníci pripomínať slávnu históriu gemerského regiónu. Deň vyvrcholí zábavou s tradičnými baníckymi zvyklosťami.
Podujatie je súčasťou Dní mesta, ako aj programu Terra Incognita Krajina nespoznaná.
"Turičné sviatky sú najväčším baníckym sviatkom v našom meste a tohtoročné sú výnimočné práve preto, že sme boli zaradení medzi piliere programu v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry - Košice 2013," uviedol pre TASR primátor Dobšinej Karol Horník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer