Ani po zmene zákona nechcú v Dobšinej hracie automaty. Petičné podpisy zbieral aj bývalý rómsky vajda, ktorý v minulosti sám hral na automatoch.
DOBŠINÁ. V prípade automatov platí novela zákona, ktorá do istej miery zväzuje samosprávam ruky.
Kým v minulosti mohli obce a mestá priamo rozhodnúť, či chcú mať takéto zariadenia na svojom území, dnes na zmenu potrebujú petíciu od miestnych obyvateľov.
V Došinej pred viac ako rokom mestské zastupiteľstvo zahlasovalo za to, aby v miestnych podnikoch neprevádzkovali hracie výherné automaty.
„Situácia v meste bola hlavne v čase vyplácania sociálnych dávok neúnosná. Muži boli pri automatoch a ženy s deťmi postávali v hlúčikoch na chodníkoch, ľudia nemohli ani prejsť. Ženy sa na druhý deň potom sťažovali na mestskom úrade, že ich muži prehrali všetky peniaze na automatoch,“ opísal náčelník mestskej polície Michal Gergoš.
Poslanci riešili petíciu
Ani keď začala platiť novela zákona o hazardných hrách, nestoplo to iniciatívu ľudí, aby zabránili prevádzkovaniu automatov v meste.
V Dobšinej dostali poslanci na stôl petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1 200 miestnych obyvateľov, v Dobšinej ich žije vyše 5-tisíc.
Člen sociálnej komisie pri mestskom zastupiteľstve a bývalý rómsky vajda Rudolf Kotlár tiež oslovoval ľudí, aby sa podpísali pod petíciu. Priznáva, že sám v minulosti prehral nejaké peniaze na automatoch.
„Skúšal som, peniaze som však prehral, išlo asi o 300 eur. Potom som sa spamätal a prestal som. Lenže nie každý je taký silný. Sám som chodieval po krčmách a dohováral chlapom, aby nehrali. Muži prehrávali svoje sociálne dávky, ich deti potom nemali čo jesť, stávalo sa, že spolužiakom kradli v škole desiate,“ opísal nám dobšinskú realitu R. Kotlár.
Boja sa lúpežných prepadnutí
Ako nám ďalej povedal, všetci oslovení ľudia mu petíciu podpísali. „Boja sa, že hladní ľudia, ktorí by prehrali peniaze v automatoch, by ich mohli lúpežne prepadávať. Preto každý ochotne podpísal petíciu,“ upresnil.
Ako nám povedal náčelník mestskej polície, v meste sa nájde zopár hráčov, ktorí pre automaty cestujú do Rožňavy, inak je však v Dobšinej pokoj.
Primátor mesta Karol Horník (Smer) v minulosti uviedol, že mesto prišlo ročne o 20-tisíc eur. Išlo o príjem, ktorý do mesta plynul z prevádzky výherných automatov.
Napriek tomu vedenie mesta tento krok neľutuje, skôr naopak. „Peniaze sa nám podarilo dostať do rozpočtu vďaka našej prosperujúcej firme Mestské lesy Dobšiná,“ uviedol primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer