Okrem toho kontrolovala, či Rožňavčania odpratávajú psie exkrementy po svojich miláčikoch.
ROŽŇAVA. Korzár navštívil niektoré rožňavské sídliská s cieľom zistiť, aká tu vládne situácia, čo sa chovu psov týka.
Zdá sa, že Rožňava je navlas podobná iným slovenským mestám. Aj tu chov psov v bytových domoch vzbudzuje vášne.
Sídliskoví obyvatelia sa delia striktne na dve skupiny, na psIčkárov a tých, ktorí sú tvrdými oponentmi chovu štvornohých miláčikov v bytoch.
Patrí pes do bytu alebo nie?
Františka Kružová spomína, že na sídlisku býva už 50 rokov.
„Vtedy tu nebol ani jeden pes. Ľudia ešte ani nechyrovali o chove psov v činžiaku. Zmena nastala v posledných piatich rokoch. Sused dokonca chová až dvoch psov,“ porozprávala nám táto Rožňavčanka.
Ona sama, ako tvrdí, by si psa do bytu nikdy nezadovážila, nepokladá to za správne. Podobný názor má aj jej susedka.
„Môj manžel je veterinár, podobne aj dcéra. Zvieratá máme veľmi radi, pes však do bytu nepatrí. Známa mojej dcéry bola dva mesiace v nemocnici, zatiaľ sme sa starali o jej kokeršpaniela. Pes nám dal poriadne zabrať,“ porozprávala nám ďalšia Rožňavčanka.
Československý vlčiak v paneláku
V Rožňave, podobne ako v iných slovenských mestách, sa to psami na sídlisku doslova hemží. Stačilo nám na chodníku doobeda postáť päť minút, stretli sme troch psov s ich majiteľmi.
Peter Petro venčil psa, ktorý patrí jeho sesternici. Ukazoval nám známku, pes je vraj prihlásený. Rožňavčan tvrdí, že psie kôpky poctivo uprace a vyhodí do kontajnera.
V Rožňave v jednom z bytov sa nám dokonca podarilo objaviť psa plemena československý vlčiak. Tento pes na prvý pohľad vyzerá ako vlk. Plemeno spĺňa mimoriadne požiadavky kladené na psa hlavne v pohraničnej stráži. Vznikol krížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka.
Napriek týmto výnimočným vlastnostiam predstaviteľka plemena Endži trávi svoje dni v panelákovom byte. V čase našej návštevy dával na ňu pozor Rožňavčan Rasťo.
„Endži patrí susedovi, kým je v práci, pes je u nás. Okrem toho venujem sa Bobke, je to pes, ktorý patrí mojej priateľke. Asi predvčerom ma na prechádzke zastavila mestská polícia, kontrolovala, či je Bobka prihlásená. Nemám nič proti kontrolám. Ale som rodený Rožňavčan a za dlhé roky sa tu nič nezmenilo. Žiadny pokrok, čo sa týka košov na exkrementy či sáčky,“ povedal nám Rasťo.
Rozhádzané sáčky, zničené koše
Marta Milatová je majiteľka 15-ročného čierneho pudlíka.
„Za dva týždne ma mestskí policajti skontrolovali šesťkrát, zdalo sa mi to už priveľa,“ hovorí táto obyvateľka sídliska. Aj táto chovateľka tvrdí, že jej chýbajú služby od mesta.
„O vysávači na psie exkrementy môžeme len snívať, úplne by stačili aj koše,“ hovorí so smiechom.
Hovorca na mestskom úrade Peter Gallo na margo výbavy pre chovateľov psov povedal: „Mesto v minulom roku inštalovalo špeciálne kontajnery na psie exkrementy v častiach s najväčším počtom psov. K príslušenstvu patrili aj vrecúška na psie exkrementy, žiaľ, tieto boli po niekoľkých hodinách rozhádzané v okolí kontajnerov. Dochádzalo tiež k ničeniu týchto nádob. Majitelia psov preto v súčasnosti dostanú od mesta vrecká na exkrementy v kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade.“
Náčelník Mestskej polície v Rožňave Róbert Hanuštiak uviedol, že chovateľov psov kontrolujú stále, iba teraz túto činnosť zintenzívnili.
„Splnilo to účel, zaznamenali sme veľmi veľa pozitívnych reakcií,“ povedal náčelník. Vyrubovali aj pokuty, presnú sumu uvedú v správe o činnosti, ktorú predložia na mestskom zastupiteľstve.
V Rožňave platia ročnú daň za psov chovaných v bytových domoch vo výške 29,54 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer