Otázka vyvstala na ostatnom rokovaní poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave. Mesto do zoznamu prebytočného majetku navrhlo zaradiť práve nedokončenú plaváreň. Finančná komisia, naopak, nie. To sa poslancom nepozdávalo.
ROŽŇAVA. V rozšírenom zozname figurujú okrem plavárne aj obytné domy na Jovickej ulici č. 52 - 62. Návrh na ich zaradenie bol mestom predkladaný už druhýkrát.
„Nie je reálny predpoklad dostavania krytej plavárne, preto je zaradená do prebytočného majetku,“ dôvodila prednostka Mestského úradu Erika Mihaliková.
Poslancovi Petrovi Markovi (OKS) sa však nepozdávalo, že mesto do prebytočného majetku nezaradzuje aj pozemok pod nedokončenou stavbou.
„Nevidím dôvod, aby to nešlo do prebytočného majetku. Konečne sa môžeme zbaviť jednej nebezpečnej veci. Ide o rozostavanú stavbu, niekto sa tam zabije a čo potom? Bolo to strážené SBS-kou, viackrát oplotené. A teraz kvôli pozemku by sme to nepredali?“ zamyslel sa P. Marko.
„Išlo nie o stavbu ako takú, ale skôr o pozemok pod ňou,“ vysvetlil predseda finančnej komisie Ondrej Bolaček (nez.).
„Som za to, aby sa plaváreň dostala do prebytočného majetku mesta. Súhlasím, keď sa niečo, nedajbože, stane, prídu za nami na úrad. My budeme zodpovední. Neustále objekt dávame oplocovať, no plot aj tak rozoberajú,“ reagoval na podnet P. Marka primátor Pavol Burdiga (Most-Híd).
Podľa poslanca Dionýza Keményho (nez.) ide o časovanú bombu.
„Ja som už v minulosti dvakrát musel rodičom oznámiť, že ich deti sa nevrátili z podobného rozostavaného areálu. Nechcem, aby sa niečo také stalo aj tu. Je to časovaná bomba. Okamžite to treba riešiť,“ zdôraznil D. Kemény.
Byty na Jovickej do zoznamu nedali
V záverečnom hlasovaní poslanci schválili rozšírenie prebytočného majetku mesta vrátane plavárne.
Obytné byty na Jovickej však do zoznamu ešte nezaradili. Na odporúčanie finančnej komisie mesto najprv preverí súčasných nájomníkov mesta, či spĺňajú podmienky pre bývanie v bytoch osobitného určenia. Tieto byty sú určené pre ľudí odkázaných na opatrovateľskú službu.
Komisia ďalej určila, aby tým nájomníkom, ktorí tieto podmienky nebudú spĺňať, mesto upravilo nájomné v takej výške, ako u ostatných nájomných bytov v meste.
Dodajme, že výstavba plavárne začala v roku 1987, ale do roku 1991, keď sa po spoločenských zmenách na stavbe prestalo pracovať aj kvôli nedostatku financií, nestihli stavbári dokončiť ani hrubú stavbu budúcej krytej plavárne. Mesto preto v roku 1997 vyhlásilo verejnú zbierku na dostavbu rožňavskej krytej plavárne, ktorá skončila úplným krachom.
Na účte vtedy skončilo niečo vyše 200 eur. V roku 2004 prešla nedostavaná plaváreň do správy Centra voľného času. Na stavbe sa preinvestovalo viac ako 690-tisíc eur. Na dostavbu plavárne by bolo potrebných takmer 249-tisíc eur. Mesto na to nemá peniaze.
„Niekedy, keď prechádzam okolo, vidím, ako sa pri stavbe hrajú deti. Čo ak sa niekomu niečo stane? Na stavbe sa už roky nič nerobilo. Myslím si, že je to dosť rizikový objekt. Už dávno to mali zbúrať, aby to tu nestrašilo,“ zamyslel sa Filip Drozdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer