V gemerskej obci Hrhov majú problém s premnoženou lesnou zverou. Zvieratá v noci spásajú kvety na hroboch na miestnom cintoríne. Obec preto zabezpečila v noci stráženie pietneho miesta. Poľovníci zase skúšali inštalovať elektrické oplotenie okolo cintorína.
HRHOV. Hrhov sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí, obec obklopujú mohutné vápencové pohoria. Ladislav Kovacs býva na konci dediny tesne pri lese.
„Hlavne jelenia zver chodí do dediny v noci a pohybuje sa tu tak do pol ôsmej ráno. Tí, ktorí skoro ráno chodievajú do práce, bežne ich vidia. Nám napríklad v záhrade poobhrýzali kôru zo stromov. Stoja za plotom, pokojne sa dívajú a zrazu bez toho, aby sa rozbehli, preskočia ako nič dvojmetrový plot. Minule som sa okolo tretej ráno vracal domov, jelene stáli pri našej bráne a pozerali na mňa. Mali sme aj takého menšieho psa, ale bál sa ich,“ opísal nám tento obyvateľ Hrhova.
Ako ďalej povedal, zver navštevuje aj cintorín, spasú kvety, okrem toho pováľajú vázy či iné predmety na hroboch.
Strážia cintorín
Starosta Hrhova Arpád Szepesi (SMK) hovorí, že v dedine s viac ako 1 100 obyvateľmi hádam niet človeka, čo by sa osobne nestretol s lesnou zverou.
„Ľudia sa sťažujú na zničené hroby na cintoríne, preto sme zabezpečili nočné stráženie. V noci tu hliadkujú ľudia, ktorí u nás pracujú v rámci aktivačných prác,“ povedal A. Szepesi.
On sám opisuje, že tiež stretol v dedine lesnú zver. „Nám, napríklad, pojedli v záhrade opadané jablká. Minule som sa vracal z práce podvečer okolo 17. hodiny a stretol som na ceste jeleniu čriedu,“ opísal starosta.
Ľudia ohrození nie sú
Arpád Bačkai z miestneho poľovníckeho združenia hovorí, že ľudia sa zvierat nemusia báť. „Nehrozí bezprostredné nebezpečie. Zver je totiž plachá a ujde. V intraviláne obce strieľať nemôžeme, zakazuje nám to zákon,“ vysvetlil poľovník.
Hrhovčania si môžu majetok chrániť len tak, že ho poriadne oplotia, prípadne pustia na svoje záhrady psy, ktoré zver odplašia. Poľovníci skúšali aj inštalovať elektrické oplotenie okolo cintorína. Išlo o dočasné riešenie.
„Pomohlo to, ale je to drahé, toľko peňazí naše združenie nemá. Ohradník sme mali len požičaný. Snažíme sa preto dohodnúť s obcou. Skúšali sme aj ostnatý drôt, ale ten nepomohol,“ dodal A. Bačkai.
V tomto jarnom období by takzvané výlety jelenej a srnčej zveri do dediny mali prestať. „Zver má totiž v súčasnosti dostatok kvalitnej paše v lesoch. V lete a na jeseň dozrievajú obilniny, vtedy hrozí riziko, že zídu do dediny. Podobne sa tak môže stať v čase jelenej ruje, vtedy môžu poblúdiť,“ dodal A. Bačkai.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer