Poľnohospodárske družstvo vo Vlachove sa môže pochváliť originálnou výrobou. Je jedným z mála družstiev na Slovensku, ktoré sa venuje chovu dážďoviek na výrobu biohumusu. Podnik už siedmy rok hospodári v ekologickej výrobe.
VLACHOVO. Hlavným zameraním družstva je poľnohospodárska prvovýroba. V rastlinnej výrobe tunajší poľnohospodári zabezpečujú krmoviny pre živočíšnu výrobu.
Družstvo obhospodaruje 1 400 ha verifikovanej pôdy, 2000 ha pozemkov má v prenájme. V živočíšnej výrobe sa sústreďujú na chov 600 kusov hovädzieho dobytka a 600 kusov oviec.
Výroba kravského mlieka sa im neoplatí
„Táto oblasť je prevažne svahovitá, a preto je predurčená na chovné účely. Ovčiarska sezóna sa už začala a ovce sú už na salaši,“ informuje predseda PD Miloš Šmíro.
Po minulé roky napádali salaš vlky. Bača a dvaja valasi veria, že tento rok bude výnimkou.
Hospodáriť ekologicky znamená nepoužívať chemikálie, pri obrábaní pôdy napríklad vylúčiť priemyselné hnojivá. Predaj bioproduktov na dnešné pomery podľa predsedu nie je jednoduchý.
„Vstupné náklady sa premietajú do cien. Nákupná cena jedného litra surového mlieka sa pohybuje okolo 0,30 eura a naše výrobné náklady sa pohybujú nad 0,50 eura. Z tohto dôvodu uvažujeme, že zrušíme výrobu kravského mlieka,“ dôvodí predseda.
Financie z eurofondov nedostali
Raritou PD sú kalifornské dážďovky. Impulzom pre chov dážďoviek v roku 2002 bolo získanie finančnej injekcie.
Na Slovensku po prvotnom nadšení ostali len dvaja väčší pestovatelia. Príprava biohomusu je prácna, aj keď väčšiu časť na družstve robia strojovo. Ročne vyprodukujú 19 ton hnojiva.
„V posledných rokoch sa dážďovkám nevenujeme tak intenzívne ako niekedy. Ekologické hnojivá používame prevažne pre svoje potreby, ale ozvú sa aj záhradkári,“ vysvetľuje Šmíro.
Očakávané finančné prostriedky z fondov EÚ družstvo na nákup strojov a rekonštrukciu budov živočíšnej výroby nedostalo.
"Financie sa neušli až deväťdesiatim percentám poľnohospodárskych spoločností na Slovensku, čo považujem za nespravodlivé. Za vlastné sme si zakúpili dva traktory v hodnote takmer päť miliónov eur. To nestačí, strojový park máme aj naďalej zastaraný,“ hovorí predseda.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer