Ján Porada z Dediniek síce pracuje ako policajt, no zdá sa, že je poriadny romantik. Jeho manželka sa právom môže pýšiť srdcom, ktoré jej daroval. Okrem toho svojho jej totiž venoval aj srdce, ktoré zaberá takmer celú ich záhradu. J. Porada ho vytvaroval z vysadených ihličnatých stromov. Zdobiť dedinu bude teda na dlhé roky.
DEDINKY. Ako hovorí J. Porada, na prvom mieste bola teda láska k manželke. Jeho cieľom však bolo, ako správneho lokálpatriota, takto vyzdobiť a pripomenúť turistom Dedinky, v ktorých býva.
Obec, ktorá je súčasťou Slovenského raja, je totiž pre mnohých Slovákov neznáma.
„Srdce som vysádzal pred piatimi rokmi. V rodine sme vtedy prežívali dosť ťažký rok. Chcel som teda manželku k narodeninám prekvapiť niečím výnimočným, čo by jej pripomenulo ako ju mám stále veľmi rád,“ bez okolkov sa vyznáva J. Porada.
Bez dlhého rozmýšľania mu napadlo srdce ako symbol lásky. To zelené, ktoré majú dnes na záhrade, tvoril dva týždne. Potrebný tvar dosiahol za pomoci kolíkov a šnúr. Na výsadbu minul spolu 365 malých smrekov. Voľba na tieto ihličnany padla pre prostredie, v ktorom bývajú.
„Dedinky sú vo vysokej nadmorskej výške v lesnom prostredí. Zima tu trvá dlho, záhradníčenie tu veľmi nepripadá do úvahy. My konkrétne pestujeme len lesné jahody a hrach, nič iné by nám tu zrejme ani nevyrástlo. Ovocné stromy nám zase pravidelne obhrýzajú zajace a srny. Voľba preto padla na ihličnany, ktoré by mali mať v tomto prostredí dlhú životnosť,“ dodáva tento romantický pestovateľ.
Pri kosení využíva fantáziu
Hoci muži veľmi neradi priznávajú svoje romantické sklony, policajt z Gemera s tým nemá problémy.
„Kým som bol mladý, skladal som básne, písal texty piesní, hrával na gitare. K študentským rokom patrili aj letné romantické lásky. Potom prišla práca, povinnosti v rodine. Syn je už dospelý, nejaké tie roky už ubehli, prečo sa teda opäť nevrátiť ku koníčkom, ktoré sú možno trocha romantické,“ s úsmevom podotkol J. Porada.
O srdce venované z lásky sa pravidelne stará. Odstraňuje odumreté konáriky, zahusťuje výsadbu. Na svoje si príde, keď sa začne všetko zelenať a rastie tráva. Vtedy využíva svoju fantáziu.
„Trávu kosím na rôzne spôsoby. Niekedy vykosím okolie srdca, tú trávu, ktorá je v srdci, nechám dorásť. Potom to zase striedam. Záhrada je potom pekne zelene tieňovaná. Svoje urobia aj pekné lúčne kvety,“ opisuje nám pán Ján.
Zvedavcov vyháňa s metlou
Srdce vysadené na veľmi strmom svahu veľmi láka pozornosť návštevníkov.
„Niekedy musím ľudí vyháňať metlou,“ smeje sa tento obyvateľ Dediniek. Turisti sú vraj veľmi zvedaví, chcú prísť až rovno k srdcu a niektorí dokonca nemajú problém drzo otvoriť bránku jeho rodinného domu a vojsť mu až na záhradu.
Na druhej strane J. Porada priznáva, že srdce sadil aj s cieľom spropagovať dedinu v Slovenskom raji, v ktorej býva.
„Nasťahoval som sa sem v roku 1993. Veľmi ma mrzí, že veľa Slovákov nevie, koľko národných parkov máme v krajine, čo všetko krásne sa v nich nachádza. Keď niekto povie Dedinky, možno mu napadne práve vodná priehrada, ktorá sa tu nachádza, inak nič. Možno niektorým utkvie v pamäti aj srdce, ktoré tu zazrú. Vidieť ho už totiž od múru priehrady, časom, keď stromy vyrastú a zmohutnejú, bude srdce ešte nápadnejšie,“ dodal J. Porada.
Zďaleka. Zelené srdce v Dedinkách vidieť už zďaleka.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer