Jemná krása z nitiek, ktorá sa snúbi so šikovnosťou, znásobená hudbou drevených paličiek. Vďaka jej výnimočnému koníčku ju poznajú nielen na Slovensku, ale aj v Európe či Amerike. Táto Gemerčanka pracuje v Dobšinej ako učiteľka matematiky a fyziky.
BETLIAR. Spod šikovných rúk gemerskej čipkárky vychádzajú rôzne diela všakovakých motívov. Najvernejšia je však pri svojom koníčku regiónu, v ktorom žije. Najradšej má totiž gemerské vzory.
Pani Dagmar pracuje ako učiteľka. Ide jemná romantická čipka dokopy s tak pragmatickou matematikou a fyzikou?
„Divili by ste sa, ale poznám veľa žien, ktoré sa venujú paličkovaniu a v ich povolaní pritom dominuje matematika. Asi si potrebujeme oddýchnuť od čísiel a vzorcov. Na druhej strane, práve pri paličkovaní môžem využiť, napríklad, kombinatoriku,“ s úsmevom hovorí gemerská čipkárka.
Paličkovaná čipka ju zaujala krátko po tom, ako skončila vysokú školu. Vtedy sa musela uskromniť s nebohatou ponukou literatúry, ktorú objavila. Ako samouk zdolala základy.
Potom sa jej ujala chýrna paličkárka z Rejdovej Žofia Vilimová. „Trávila som u nej aj celé dni. Od rána do večera sme paličkovali. Dostávala som aj domáce úlohy,“ spomína sympatická čipkárka.
Doma ju čakajú paličky
Dovtedy sa venovala spektru ručných prác. Pre paličkovanie však všetko posunula bokom, čipka je dnes pre ňu, ako ona hovorí, koňom. Paličkuje celé dni, úplne sa pritom odreaguje, nevníma okolie, zvuky a obrazy.
„Vytvorím si akési vajíčko okolo seba a pracujem,“ hovorí pani Dagmar.
Počas dňa učí v škole, po pracovnej dobe sa vracia domov ku svojim paličkám.
„Nie som typ, že by som potrebovala ešte po práci prechádzať sa po meste či navštevovať obchody. Viem, že doma ma čakajú moje paličky. Na jar mi pribúda, tak ako každému na dedine, práca v záhrade,“ rozpráva o svojom dennom programe Gemerčanka.
Čipky zaujali aj filmovú Arabelu
S paličkovaním precestovala kus sveta, má na svojom konte rôzne workshopy vo Francúzsku, Belgicku či Holandsku. Verná je aj slovenským podujatiam, ako napríklad v Detve, Kežmarku či v Levoči.
Jej výtvory putujú ako dary rôznym politikom či iným známym ľuďom.
Chýrna čipkárka rada spomína, ako si k nej prišla osobne prevziať jej výtvory filmová princezná Arabela. „Jej predstaviteľka žije v Nemecku, podniká tam, preto mala záujem o moje diela,“ hovorí pani Dagmar.
Gemerský folklór vo svete
Do sveta sa tak dostáva hlavne gemerský folklór, ktorý čipkárka obľubuje. Obľúbeným motívom sú tancujúce páry.
Jej paleta prác je naozaj rozmanitá. Sú to moderné výjavy, aj praktické veci, ako brošne či goliere, ale zelenú má práve Gemer.
„Gemer má aj svoje typické vzory pri paličkovaní. Je to bôbová vzorka, pretože fazuľu voláme ako bôb. Potom sú to včielky, vzorka pripomína včelí roj. Prepielkavá vzorka zase pripomína motýle a potiežky sa nazývajú podľa lopatky, s ktorou sa prikladá do pece,“ zasväcuje nás do tajov gemerského paličkovania pani Dagmar.
Zaujímavé je, ako prichádza k motívom, ktoré paličkuje. Stačí, aby ju zaujal akýkoľvek obrázok a ona si ho už vie premeniť na maketu, podľa ktorej paličkuje.
V škole, v ktorej učí, vyraďovali jeden zo starých obrazov. Pani Dagmar sa zapáčil, preto si podľa neho vytvorila vzor a už bol paličkovaný obraz na svete.
Je ich málo
Kým niekedy paličkovali na Slovensku aj celé dediny, dnes je čipkárok žalostne málo.
„Niekedy boli regióny podelené podľa toho, čo práve ženy paličkovali. Staré Hory boli známe, napríklad, okolkami okolo obrusov. V Solivare zase ženy tvorili časti čepcov, v Rejdovej zase celé čepce. Dnes je čipkárok málo, mladí k tomu neinklinujú s tým, že by si pokazili oči. Počítač je však, podľa môjho názoru, väčšia záťaž pre zrak. Je nás preto na Slovensku už veľmi málo. Dá sa povedať, že vzájomne sa všetky poznáme a sú medzi nami aj priateľstvá,“ dodáva pani Dagmar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer