Podľa všetkých dokladov aj matriky má táto seniorka sto rokov. Ona však celý život tvrdí, že sa narodila až o rok neskôr, ako to uvádza matrika. Nad jej príbehom krútia hlavou aj historici.
ROŽŇAVSKÉ BYSTRÉ. Či už narodená v roku 1913 alebo 1912, sympatická a usmievavá pani Terézia je najstaršou obyvateľkou gemerskej obce.
Pani Terézia je odkázaná na pomoc svojej vnučky Beáty. Hoci číta knihy bez okuliarov, trápi ju už demencia.
„Vo všetkých dokladoch má naša babička dátum narodenia 13. október 1912. Ona však celý život tvrdila, že je narodená 12. októbra 1913, vraj vtedy došlo pri zápise k omylu,“ hovorí za svoju babičku vnučka Beáta.
Pani Terézia pochádza z desiatich detí, krátko pred ňou sa narodila jej sestra. Ich mama teda nemohla v krátkej dobe priviesť na svet dve deti po sebe.
„V občianskom preukaze má rok narodenia 1912, ale na pomníku je už rok 1913,“ s úsmevom hovorí pani Beáta.
Babička sa celý život držala roku 1913, takto aj oslavovala narodeniny. S výnimkou storočnice.
Posledné roky pre chorobu už rok narodenia nespomínala, príbuzní preto v októbri v roku 2012 zorganizovali veľkú oslavu pri príležitosti jej krásnych narodenín. V tomto roku v októbri by teda podľa dokladov mala mať 101 rokov.
Bola ako generál
Babička recept na dlhovekosť nemá. Podľa jej vnučky celý život veľmi aktívne pracovala. Ešte ako 90-ročná pracovala v záhrade. Bola a je silne veriaci človek, dodnes číta len náboženskú literatúru.
„Babka bola taký generál. Vo všetkom mala poriadok,“ smeje sa vnučka Beáta.
Síce veľa pracovala, ale vraj si dožičila a stále dožičí aj bohatý jedálny lístok.
„Babička má apetít, ale v jedle nikdy nebola prieberčivá, stále jedla doslova to, čo dala záhrada,“ hovorí pani Beáta.
Starostka obce Želmíra Gonosová (Smer) nám potvrdila, že v matrike figuruje rok narodenia pani Terézie 1912. S úsmevom však hovorí, že dnes to už asi nie je ani dôležité. Sympatická babička je tak či tak najstaršia v obci, patrí jej prvenstvo bez ohľadu na rok narodenia.
„V obci máme aj troch obyvateľov vo veku 90 rokov,“ hovorí starostka.
Podobne ako iné obce v Gemeri, aj Rožňavské Bystré má problém s klesajúcou demografickou krivkou. V obci, kde žije vyše 600 obyvateľov, majú detí vo veku do 15 rokov len sto.
Ako došlo k omylu?
Historici krútia nad príbehom pani Terézie hlavou. Oslovili sme dvoch z nich.
„Dnes ťažko povedať, aká je pravda. Stávalo sa v minulosti, že mohlo dôjsť omylu, ale čo sa týka jedného až dvoch dní,“ veľmi opatrne sa vyjadril Karol Dzuriak.
Druhý historik Ivan Chalupecký vyslovil vážne pochybnosti nad tým, že sa vtedy na úradoch mohli pomýliť až o jeden rok.
„Vtedajší matričný zákon bol veľmi prísny. Byrokracia pretrvávala aj v týchto veciach. Ak by príbuzní predsa len chceli poznať pravdu, mali by si porovnať zápisy v cirkevnej a štátnej matrike,“ povedal tento odborník.
Na druhej strane priznáva, že k omylu mohlo dôjsť v prípade, ak v rodine zomrelo dieťa, ktoré sa narodilo pred pani Teréziou.
„Vtedy totiž rodiny bežne dávali ďalšiemu dieťaťu meno po zosnulom potomkovi. Možno práve vtedy mohlo dôjsť k omylu v zápise,“ dodal I. Chalupecký.
Občiansky preukaz. Figuruje tu rok narodenia 1912.
Na pomníku je však už rok narodenia 1913.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer