Na ceste 1/50 je preto oveľa viac dopravných nehôd, pri ktorých auto zrazí jeleňa, srnca či diviaka. Domáci vraj o tejto kritickej situácii vedia, preto naďaleko trúbia, aby odplašili zver.
ROŽŇAVA. V tomto roku rožňavská polícia eviduje 36 škodových udalostí a jednu dopravnú nehodu, kedy na ceste došlo ku stretu medzi zverou a autom.
Nepríjemnú skúsenosť má aj 29-ročný Róbert z Moldavy nad Bodvou, ktorý denne cestuje pre prácu do Rožňavy.
„Bolo to ráno niečo po šiestej hodine. Pretože vonku bola poriadna hmla, jazdil som len 40–kilometrovou rýchlosťou. Na Soroške mi zrazu skočil pod auto jeleň, bol to len zlomok sekundy, nestihol som ani zabrzdiť. A to som jazdil pre počasie veľmi pomaly. Moje auto malo zničenú prednú časť, išlo o svetlá, nárazník, karoséria bola ohnutá. Oprava môjho 3-ročného auta ma vyšla na 2-tisíc eur,“ opísal nám svoj zážitok tento motorista. Zraneného jeleňa potom museli poľovníci usmrtiť.
Veľké hmotné škody
„Problémy so zverou sú napríklad v blízkosti Jablonova nad Turňou, pri Hrhove či Brzotíne alebo pri Krásnohorskom Podhradí. Všetko sú to veľmi frekventované úseky. Zver je tak premnožená, za potravou migruje vo veľkých čriedach. Stáva sa, že zver prechádza cez cestu a vodiči musia aj niekoľko minúť stáť, kým črieda prejde. K dopravným nehodám dochádza v noci aj cez deň. Hoci v lokalitách je aj dopravné značenie s upozornením, že je tu lesná zver, aj tak dochádza ku stretom,“ opísal nám riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Rožňave Ladislav Furman.
Hoci, našťastie, pri týchto nehodách nedochádza k smrteľným nehodám, vodiči majú na svojom konte hlavne veľmi vážne hmotné škody.
„Stáva, sa, že jelenia zver s parohmi prepichne sklo na aute,“ vysvetlil L. Furman.
Vlani policajti riešili celkovo 15 dopravných nehôd pre zver. Škoda sa vyšplhala na 76-tisíc eur. Škodových udalostí bolo až 132, čo je v porovnaní s rokom 2011 nárast o 41 prípadov.
Aj vodiči by mali byť ohľaduplní
O probléme na cestách vedia aj poľovníci. Arpád Bačkai z Poľovníckeho združenia v Hrhove uviedol: „Zver je premnožená, robíme odstrely už na povolenej hornej hranici. Po dlhej zime sú jelene a srnce vyhladované a v celých čriedach migrujú za pašou. Diviačia zver má teraz momentálne mladé, hlavne v okolí potokov vyhľadávajú potravu ako slimáky či rôzne chrobáky. Situácia je vážna, ohľaduplní by však mali byť aj vodiči, nejazdiť rýchlo a nepredbiehať iné vozidlá na úseku, kde to nie je povolené.“
Ako ďalej povedal tento poľovník, vodiči z Gemera o probléme vedia, preto zvyknú trúbiť, keď prechádzajú cez kritické úseky. Chcú takto vyplašiť zver pri cestách.
Riešenie na daný problém sa hľadá veľmi ťažko. „Pomohli by oplôtky a zverochody, tie sa však podľa normy osádzajú len na diaľnici. Znížiť povolenú rýchlosť na danom úseku nie je vhodné, pretože by sa narušila plynulosť dopravy, vznikali by kolóny,“ povedal L. Furman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer