Ten, ako sám priznal, bol k písaniu kroniky donútený, no odvtedy sa jej venoval dlhých tridsať rokov.
BETLIAR. Kronika Betliara uspela v kategórii kroník v obciach do tisíc obyvateľov. Víťazným bol zápis z roku 2010. Maduda dostal aj ocenenie za celoživotné kronikárske dielo.
Kroniku začal písať krátko potom, čo nastúpil do funkcie vtedajšieho predsedu miestneho národného výboru.
„Mal som sa postarať o dokončenie výstavby kultúrneho domu v obci, tak som sa do toho pustil. Na okrese mi však vyčítali, že prečo sa u nás nepíše kronika už dlhých 40 rokov. Zohnal som jedného kronikára, ktorý však počas celého roka nenapísal ani čiarku. Tak som nemal na výber a pustil sa do toho sám,“ zaspomínal A. Maduda.
V rovnakom čase prišla z Prahy ponuka na modernú kroniku. Bola to kniha, z ktorej sa dali vyberať strany a vkladali sa do písacieho stroja.
„Na tú dobu to bola moderná záležitosť,“ zdôraznil. Spomenúť si na svoj prvý zápis nebolo pre A. Madudu vôbec ťažké.
„Kronika sa v obci nepísala od roku 1947. Ako prvé bolo potrebné zapísať stručný opis súčasného stavu obce. Robil som na tom denne, od rána do večera.“
Ján Miklóšik, Jozef Špilda, Kristína Mičeková, Jozef Steinecker, Ján Jerga, tí všetci sa tiež svojím dielom pričinili o písanie kroník v obci.
Dlhoročné úspechy
Betliarska kronika však nemá na svojom konte len ostatný úspech. Už v minulosti, aj vďaka A. Madudovi, patrila k najlepším. V roku 1985 získal prvenstvo v okrese i kraji, čo bol jej prvý väčší úspech.
„Ďalšia súťaž sa mala konať o päť rokov neskôr, no prišiel rok 1989 a s ním aj úpadok písania kroník.“
On sa však kroniku nezahodil do kúta. A stálo to za to. Prišli ďalšie súťaže a ďalšie prvenstvá či iné ocenenia.
Tie ho veľmi potešili, tak ako aj to ostatné. „Smutný som však z toho, že u nás na Slovensku je kronikárstvo v takom dezolátnom stave. Štát sa o to nestará. Nikto to nekontroluje a pritom písanie kroník je nariadené zákonom. U nás ani niet človeka, ktorý by povedal, kde sa kroniky píšu a kde nie. Je to smutné,“ zdôraznil A. Maduda.
Kronikár musí byť poctivý
Dnes má však zdravotné problémy a písaniu by sa nemohol venovať pre poškodený zrak. Prevzala to po ňom nová kronikárka obce Ľubica Zatrochová. Dnes kroniku píše už na počítači. Spoločne spracovali ešte rok 2011.
Novej kronikárke odovzdal dlhoročné skúsenosti, poradil jej, ako na kronike pracovať, aby sa jej kvalita udržala aj v budúcnosti.
Maduda sa zúčastnil aj slávnostného krstu jednej zo zväzkov kroniky. Krstilo sa jedno desaťročie od roku 2001.
„Krstným otcom bol môj syn Vladimír a krstilo sa lupienkami. Bolo to dojímavé,“ zaspomínal. A čo podľa neho robí kronikára kronikárom?
„Ja osobne som nič zvláštne pri písaní kroniky nerobil. Len som poctivo pracoval. A to si myslím je asi najdôležitejšie. Bez toho sa to jednoducho nedá,“ dodal kronikár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer