Rožňavským vodovodom tečie značne mineralizovaná voda. Presvedčil sa o tom aj jeden z Rožňavčanov, ktorý sa o skúsenosti s touto vodou podelil na sociálnych sieťach.
ROŽŇAVA. Tibor z Rožňavy si dal pred časom variť vodu.
„Varil som asi tak 7 decilitrov rožňavskej vody, no zabudol som na ňu. Asi po necelej hodine som si na vriacu vodu spomenul, no bolo už neskoro. Bola úplne vyvarená. Na spodku hrnčeka ostal biely prášok,“ podelil sa s nedávnou skúsenosťou Rožňavčan.
Prášok z pohára vyškrabal a zistil, že sa v pohári nachádzalo dosť veľa usadenín. „Toľko niečoho bieleho vypije bežný Rožňavčan pri siedmych decilitroch vody,“ zdôraznil. Na výsledky „pokusu“ zareagovali aj niektorí užívatelia.
„Normálna sóda bikarbóna, aby tu našincovi neprišlo zle,“ zaznelo z jednej reakcie.
„Za minerálku sa voda považuje od jedného gramu minerálov na liter vody. Odporúčam odpariť fľašu Korytnice a porovnať,“ poradil ďalší Gemerčan.
Ako je to v skutočnosti s vodou, ktorá tečie do vodovodu, sme zisťovali na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave.
„V pohári bol usadený vápnik,“ vysvetlila regionálna hygienička Ľubomíra Chromčíková.
Vodu pravidelne kontrolujú
Ako uviedla, rožňavský skupinový vodovod pre celú spádovú oblasť je zásobovaný z deviatich zdrojov.
„Ide o vodné vrty v krasovej oblasti so systémom jaskýň. Voda prechádzajúca oblasťou má v sebe vysoký obsah vápnika, čo spôsobuje vodný kameň,“ uviedla hygienička.
Vysoko vápenatá voda je zdraviu škodlivá. Aby hodnoty vápnika neboli vo vode vysoké, RÚVZ robí pravidelné týždenné kontroly kvality vody a údaje zverejňuje na svojom webovom sídle.
„Tu si ich môžu ľudia pozrieť a zistiť, ako je to s vodou, ktorú používajú,“ uviedla Ľ. Chromčíková.
Pri posledných kontrolách odobrali hygienici sedem vzoriek pitnej vody z verejného vodovodu v obci Betliar a v katastri obce Dobšiná, ako aj dve vzorky z verejného vodovodu v katastri mesta Rožňava – Baňa. Tie boli podľa výsledkov v súlade s limitmi.
Na otázku, ako by si ľudia mohli sami vyriešiť problém s vápenatou vodou, Ľ. Chromčíková odpovedala: „Najjednoduchšie je vodu filtrovať. Treba si však dať pozor na filter, ktorý na to použijete. Je potrebné vedieť, že voda v sebe musí obsahovať určité minerály, vrátane vápnika. Takže veľmi prefiltrovaná voda sa môže stať demineralizovanou a ako taká môže byť toxická, zdraviu škodlivá,“ dodala hygienička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer