Desiatky zničených náhrobkov, hroby vytrhnuté zo základov a viac ako dvanásť polámaných a vyvrátených stromov po sebe zanechala víchrica v obci Štítnik. Obec už zakázala vstup na cintorín, kde hrozí nebezpečenstvo.
ŠTÍTNIK. Nedávny silný nárazový vietor ukázal svoju silu aj na štítnickom cintoríne, kde mu neodolali viac ako storočné ihličnaté stromy.
Miestni ľudia si ešte veľmi dobre pamätajú škody, ktoré vietor na cintoríne zanechal v roku 2008.
„Vietor bol taký silný, že vyvrátil jeden zo stromov. V tom čase bol dokonca pohreb, našťastie sa nikomu nič nestalo. Už vtedy však niektorí ľudia vraveli, že je potrebné stromy spíliť, že sú nebezpečené,“ zaspomínala Denisa, ktorá býva hneď v susedstve cintorína. Videla, čo dokázal silný vietor pred pár dňami.
„Je to katastrofa, škoda tých poškodených a polámaných náhrobkov. Aj ja tu mám pochovaných príbuzných. Bola som sa pozrieť, no našťastie, naše náhrobky sú v poriadku,“ zdôraznila Denisa.
Je presvedčená, že stromy by bolo najlepšie spíliť. „Robia len škodu, ohrozujú bezpečnosť. Myslím si, že je len otázkou času, kedy spadnú ďalšie, niektoré sú dosť nahnuté.“
Ochranári súhlasia
V obci mimoriadne zasadali poslanci. Ako nám potvrdil starosta Miloš Gallo Barnák (SDKÚ), prijali uznesenie o spílení stromov.
„Padli aj názory, že cintorín je pietnym miestom, že by sa stromy mali zachovať. Pravdou však je, že ohrozujú bezpečnosť ľudí aj ich majetok. Musia ísť preč,“ uviedol starosta.
Výrub stromov odobrili aj ochranári zo Štátnej ochrany prírody.
„Pri výbere stromov určených na výrub odporúčame zohľadniť vek a dimenzie ostávajúcich stromov, lebo môžu v blízkej budúcnosti taktiež spôsobovať značné problémy, nehovoriac o možnom bezprostrednom ohrození života ľudí alebo majetku,“ píše sa v stanovisku ochranárov.
Stromy spília, sú nebezpečné
Obec momentálne rokuje s dodávateľmi o výrube na cintoríne.
„Urobili sme prieskum trhu. Ide o havarijnú situáciu, ktorú je nutné riešiť. Spadlo veľa stromov a ďalších 24 je značne nahnutých. Uvidíme, čo sa dá z poistky na cintoríne vyriešiť. Stromy však pôjdu preč. Do budúcnosti je nutné riešiť architektonické riešenie cintorína, aj s novou výsadbou. Dosť nás tu v Gemeri trápi bieda, máme 40 % nezamestnanosť a ešte aj také katastrofy nás postihnú,“ dodal starosta Štítnika.
Vytrhnuté náhrobky. Korene stromov ich doslova vytiahli zo zeme.
Štítničan Lalík. V roku 2008 bol hrob jeho rodičov poškodený, tentoraz, našťastie, ostal neporušený.
Sila vetra. Doslova demolovala cintorín v Štítniku.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer