František Novotný z Dobšinej zaznamenáva dôležité udalosti zo života mesta od roku 1997. Dnes, kedy má 74 rokov, sa s touto prácou už chce rozlúčiť.
DOBŠINÁ. Pozná históriu takmer každej ulice v meste, vie rozprávať o svojom rodisku legendy, ale aj fakty.
Jeho vedomosti dokonca obsahujú aj údaje o nadmorskej výške v jednotlivých častiach mesta. Aj toto je príznačné pre kronikára.
Novotný sa v tomto meste narodil, pracoval tu celý život a bez pátosu hovorí, že by tu chcel aj zomrieť.
Učil sa aj krasopis
Pán František spomína, ako sa na obchodnej škole učil dva roky krasopis. Aj úhľadné písmo je dôležité pre kronikára, priznáva však, že jeho pracovným nástrojom je predovšetkým písací stroj.
Zbiera údaje, archivuje ich, vyhodnocuje, navštevuje podujatia v meste, o ktorých chce potom písať. Samotné prepisovanie do kroniky už má potom na starosti mestský úrad.
„Práve čakám na záverečný účet mesta za vlaňajší rok. Táto oblasť mi je – ako bývalému pracovníkovi v banke – blízka. Do kroniky však musím zaznamenávať také údaje, ktoré budú zaujímavé aj o pätnásť či dvadsať rokov. Každý, kto otvorí a prečíta si našu kroniku, mal by povedať – ejha, tak vtedy to bolo v Dobšinej tak a tak,“ opisuje pán František princíp svojej práce.
Nezabudne na horoskop
Kronika mesta, tak to sú predovšetkým fakty, nechýba však aj takzvané voľnejšie čítanie. Pán František nezabudne každý rok v úvode roka na horoskop.
„Motivujem sa tlačou a nezabudnem potom na konci roka porovnať, čo sa nám z predpovedí splnilo a čo nie,“ s úsmevom konštatuje kronikár z Dobšinej.
Milovníkov pútavých príbehov by možno v kronike zaujala aj rubrika - miesta opradené legendami. Pre Dobšinú bol pravdepodobne najťažší rok 1584, kedy tu vpadli turecké vojská a do zajatia odvliekli 350 miestnych ľudí.
Jedna z legiend hovorí, že miestna zámožná obyvateľka chcela pred Turkami ukryť svoj majetok v časti Murániky. Prvý náklad sa jej podarilo zakopať, pri druhom ju však objavili Turci a sťali jej hlavu.
Do kroniky v Dobšinej nezabúdajú každý rok aj zapísať, aké počasie vládlo v danom období.
Pozdrav je samozrejmosťou
Pán František ako správny patriot pozná v meste takmer každého obyvateľa.
„Presnejšie povedané, bolo to tak až do obdobia, kedy nenastala migrácia obyvateľov z Popradu alebo iných častí k nám. Dobšinú síce trápi nezamestnanosť, veľa ľudí odchádza za prácou. Inak je to veľmi zaujímavé mesto s množstvom pekných zákutí. Pozitívne je, že medzi pôvodnými obyvateľmi vládnu pekné vzťahy, úprimný pozdrav je v tomto meste samozrejmosťou,“ vyznáva sa zo svojho vzťahu k rodnému mestu F. Novotný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer