Podľa vyjadrení najpovolanejších dokázali písomnú časť i slohovú prácu zo spisovnej slovenčiny zvládnuť bez väčších problémov.
Jednu z tém Sociálna internetová sieť – náš sluha či pán sa podarilo rozpísať ako–tak aj študentom, ktorých vzťah ku štylistike je, mierne povedané, vlažný.
Mozgové závity maturantom naplno pracovali na druhý deň pri písomkách z cudzieho jazyka. Spoločnou témou slohu bolo napísať o obľúbenej knihe.
Je všeobecne známe, že mládež siaha po knihe čoraz menej. Pri mnohých rozptylových aktivitách, akým napríklad je aj sociálna sieť, si len málokto nájde na literatúru čas.
„Syn študujúci na odbornej škole maturoval z angličtiny. Keď si prečítal názov slohovej témy, cítil sa, akoby ho kladivom udreli po hlave. V prvom momente mal chuť napísať jednu vetu - ja knihy nerád čítam,“ vysvetľovala mi do telefónu dramaticky známa.
Mladý človek je vynaliezavý, a tak si dokázal aj v tomto poradiť. A tak syn mojej kamarátky siahol po fantastických románoch britskej spisovateľky J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi. Presnejšie napísané – po jej sfilmovanej verzii. V prácach sa tiež objavili upíri a vlci, aby zviedli boj na ochranu dcéry Edwarda a Belly pred klanom Volturiovcov z diela Stephenie Meyer. Ságy boli úspešne premietané v našich kinách.
„O Potterovi písalo takmer trištvrte maturantov zo školy. Tie naše deti sú dnes veľmi múdre,“ končil rozhovor spokojný ženský hlas na druhej strane linky.
Nad predstavou, že budúci absolventi škôl považujú za najlepšie knihy sériu románov o čarodejníkovi, som sa musela pousmiať. Čarovanie na maturitách sa (ne)čitateľom kníh naozaj podarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer