Obecné zastupiteľstvo v Štítniku totiž na svojom poslednom zasadnutí neodsúhlasilo pre chod futbalu podľa slov predsedu klubu TJ Baník Štítnik a starostu obce Miloša Galla Barnáka ani cent, čo v reči dnešného stavu znamená zánik štítnického futbalu. Riešenie sa však našťastie našlo.
ŠTÍTNIK. Pred rokom poslanci obecného zastupiteľstva (OZ) v Štítniku rozhodli o vrátení futbalu z Kunovej Teplici do obce, čím účinkovanie v IV. lige zamietli.
Apelovali hlavne tým, aby sa futbal hral na domácom ihrisku a s hráčmi z vlastnej obce. Futbal sa tak už druhú sezónu preniesol na štítnický trávnik.
Počas zimnej prestávky sezóny 2012/2013 sa dňa 4. 3. 2013 na riadnom zasadnutí OZ v Štítniku starosta obce predložil aj návrh dotácie pre chod a činnosť futbalového oddielu, ktorý má okrem dospelej zložky aj kategóriu starších žiakov. Návrh na dotácie od obce vo výške 4800 eúr neprešiel. Pred rokom OZ schválilo 4000 eur. Na základe toho sa došlo k záveru, že futbal v Štítniku zaniká, nakoľko bez finančných prostriedkov nie je možné chod udržať.
Oslovili sme preto predsedu FK Baník Štítnik a starostu obce v jednej osobe Miloša Galla Barnáka, jedného z najznámejších funkcionárov.
Čo je na tejto správe pravda?
„Áno, na ostatnom zastupiteľstve dňa 4. 3. 2013 poslanci obecného zastupiteľstva po hlasovaní rozhodli, že nepodporia štítnický futbal ani jedným centom, čo v reči dnešného stavu znamená zánik futbalu v obci.“
Ako hlasovali poslanci?
„Za dotáciu boli Zdechovanová, Holéczy, Hadžega, proti J. Gallo, Kuzma, zdržali sa Pazera, Belányi, Kalina, neprítomný bol Zobola.“
Uviedli poslanci nejaký dôvod?
„V podstate nie. Je to ich rozhodnutie, ktoré musím akceptovať. Najprv sa im totiž nezdala výška požadovanej sumy a nakoniec neodhlasovali, ako som už spomenul, vôbec nič. Poslanec Kuzma, ktorý bol ako prvý proti, je bývalým futbalistom Štítnika, Smižian i Krh. Podhradia a Pazera dokonca predsedom komisie pre šport v obci. V každej obci je najväčším sponzorom futbalu obec a v niektorých sa poskytujú na toto športové vyžitie oveľa väčšie prostriedky. Vyzerá to teda tak, že bašta futbalu na Gemeri končí svoje účinkovanie po 90-tich rokoch činnosti.“
Čo si o tom všetkom myslíte?
„Poslanci dostali dôveru od obyvateľov v komunálnych voľbách a ako s ňou nakladajú, to je na posúdenie ich voličov, občanov Štítnika. Na budúci rok sú opäť voľby. Tam sa uvidí, či splnili svoje predvolebné sľuby a či im dajú znova občania svoj hlas. Myslím si, že celý problém tkvie v nevraživosti niektorých poslancov voči mojej osobe. Mrzí ma len to, že na to v konečnom dôsledku doplatil futbal. Ak si myslia, že neschválením dotácie urobili zle mne, tak sú na veľkom omyle.“
Čo bude s najtalentovanejšími hráčmi?
„Dobrý hráč sa nestratí. Denne mi zvonia telefóny s otázkou či naozaj končíme a či môžu počítať s tým a tým hráčom.“
A vaša odpoveď?
„Ja už chcem mať od futbalu pokoj. Naozaj ma mrzí prístup niektorých poslancov, ktorí namiesto pomoci obci brzdia jej vývoj. Neuvedomujú si, že robia zle ostatným a ich správaním sa dopracovali k tomu, že futbal, ktorí tohto roku v Štítniku oslávi 90. výročie vzniku, zanikne celkom. Uvedomujem si, že v obci sa nehrá iba futbal, viem, že treba podporiť aj šachistov, volejbalistov, hasičov, Maticu Slovenskú, či cirkev. Len nechápem, prečo, keď v minulosti za bývalej starostky sa na futbal v rozpočte našla oveľa väčšia suma peňazí, nie je možné nájsť dnes aspoň štvrtinku z toho. Kde boli vtedy títo obyvatelia. Prečo im nevadilo, že koľko peňazí v tom čase šlo z rozpočtu na futbal, ale práve teraz?“
Súkromný klub podporovať nebudú
Drvivú väčšinu občanov obce nezaujíma, či futbal bude, alebo nie. To ich v dnešných časoch nenasýti ani nezlepší ich sociálne istoty.
Sú totiž oveľa dôležitejšie priority, ktorým treba venovať v obci pozornosť, myslia si oponenti.
O reakciu sme požiadali Mareka Kuzmu, ktorý nám k tejto problematike poskytol nasledovné vyjadrenie. Je to stanovisko väčšiny poslancov a mnohých občanov Štítnika.
„Od roku 1995 obecný úrad v Štítniku ako zriaďovateľ TJ Baník Štítnik vynaložil v hotovosti peniaze vo výške minimálne 100 000 eúr na činnosť TJ. V roku 2007 boli predsedom TJ Milošom Gallom Barnákom zmenené stanovy oproti pôvodným tak, že po zániku TJ majetok neprepadá obci Štítnik. Našu 90 ročnú históriu TJ Baník Štítnik dnes po rozporuplnej fúzii vlastní aj s naším pôvodným IČO a dátumom vzniku FK Tatra Sokoľany. V športovej terminológii sa tento akt nazýva predaj IV. ligy, z ktorého Obec Štítnik nevidela ani cent. V roku 2012 vznikol nový klub FK Baník Štítnik, ktorý je výlučne súkromným klubom Miloša Galla Barnáka a obec v ňom nemá žiadne zastúpenie. Preto sme sa rozhodli že, financie vyčlenené na športové organizácie použijeme na projekt pre kanalizáciu a iné akútnejšie veci, ktoré trápia všetkých občanov obce,“ tlmočil M. Kuzma.
Vzniká združenie na podporu športu
Kým sa v Štítniku rozhoduje o existencii futbalu čas sa kráti a na vyriešenie problémov ostávajú prakticky iba tri týždne.
Ak totiž Štítnik v súťaži zotrvá, musí ešte stihnúť množstvo administrácie vrátane vyhotovenia plastových registračných preukazov a registrácie sa do systému ISSF.
Iniciatívy sa preto chytilo niekoľko „skalných“ a zakladajú občianske združenie na pomoc a podporu športu v obci.
„ V priebehu dvoch dní sme nazbierali takmer stovku podpisov a zakladáme občianske združenie. Na ustanovujúcu schôdzu prizveme všetkých, ktorým záleží na zachovaní futbalu v obci. Nie je predsa možné, aby futbal, ktorý tu má zapustené hlboké korene, zanikol len z dôvodu hŕstky neprajníkov, ktorí si takto chcú kompenzovať svoje osobné problémy. Je nám jasné, že najdôležitejšie bude zaobstarať financie na zložku dospelých, ako i mládeže, ale môžem už teraz prehlásiť, že tie sponzorsky zabezpečíme až do komunálnych volieb v roku 2014,“ uviedol člen prípravného výboru Občianskeho združenia na podporu športu v obci Ján Belák.
Z novodobej histórie klubu
Kým sa futbalisti Štítnika v sezóne 2001/2002 stali účastníkmi najnižšej regionálnej futbalovej súťaže, prešlo osem sezón. Tri roky hrali v III. triede pod vedením trénerov D. Pazeru a P. Macka, potom dva roky pôsobili v II. triede. V tom čase pod taktovkou O. Pazeru a ďalšie tri roky v I. triede, keď na lavičke sedeli J. Milko a neskôr hrajúci tréner A. Milko so Z. Gömörim. Na prahu deviatej sezóny ostal na poste trénera A. Milko. Okrem sponzorov za toto obdobie patrí vďaka predovšetkým D. Sisikovi, T. Kuzmovi, D. Turzákovi, L. Holéczymu, O. Pazerovi st., J. Milkovi, V. Novákovi ml., D. Pazerovi, Z. Gömörimu a P. Mackovi. V roku 2002 sa radovali z historického postupu do V. ligy, čím v sezóne 2002/2003 nahradili Nižnú Slanú. Po roku im však hrozilo vypadnutie zo krajskej súťaže. Dva týždne pred začiatkom nového ročníka 2003/2004 však nastal obrat v zložení juhozápadnej skupiny V. ligy. Mužstvo Kráľoviec, ktoré skončilo na deviatom mieste, sa do súťaže neprihlásilo a tak sa Štítničanom podarilo zachrániť piatoligovú príslušnosť. Po ročnom účinkovaní sa vytvorila fúzia s Kunovou Teplicou a v roku 2006 štítnicko- kunovoteplickí futbalisti postúpili do IV. ligy. Tam zotrvali až do roku 2011. Poslanci následne stopli IV. ligu a futbal preniesli z Kunovej Teplice do Štítnika. Pred štartom do nového súťažného ročníka 2011/2012 tak došlo k fúzii so Sokoľanmi, kde sa na rok presunula IV. liga a Štítnik sa prihlásil do najnižšej okresnej futbalovej súťaže.
kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer