DOBŠINÁ. Dotáciu cirkvi kritizoval na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanec Ján Slovák (nez.).
„Dávať peniaze cirkvi, aby si, napríklad, mohli zaplatiť faktúru za elektrickú energiu? Je to správne?“ pýta sa J. Slovák.
Ako uviedol, určite nemá nepriateľský postoj ku cirkvi, skôr naopak. Nazdáva sa však, že peniaze plynúce z mesta by mali slúžiť na rozvoj kultúry, umenia a športu v meste. Prevádzkové náklady by si mali hradiť jednotlivé subjekty samé.
„Keby celú dotáciu cirkev využila na prácu s mládežou či na osvetu, tak proti tomu určite nič nemám,“ dodal poslanec.
Rímskokatolícka cirkev v Dobšinej žiadala od mesta 1 700 eur, dostali tisíc. V žiadosti uviedli, že polovicu zo sumy by použili na energie, druhú na rozvoj kultúrnej pamiatky v meste.
Cirkev šetrí
Správca farnosti Jozef Brandys nám povedal, že v Dobšinej pôsobí krátko, mestu predložil žiadosť, ktorú cirkev predkladala aj v minulosti.
„Nikto nikdy nič nenamietal. Ak by sa predsa len niekto v minulosti ozval, určite by sme v rámci dobrých vzťahov viac nežiadali peniaze na pokrytie nákladov, ktoré súvisia s energiou,“ povedal nám miestny farár.
Ako dodal, tak ako všade, aj v Dobšinej cítia finančnú krízu. Pred niekoľkými rokmi zmenili v kostole systém vykurovania. Elektrinu nahradili plynom, kúrenie regulujú.
Na fare kúria tuhým palivom. Dodávateľa elektrickej energie požiadali o technické zmeny, ktoré znamenajú úsporu.
„Ľudí stále vyzývam k šetreniu, ak je nás málo, sme len v jednej miestnosti, aby sme zbytočne neplytvali energiami,“ dodal J. Brandys.
Rozdali tisícky eur
Mesto celkovo rozdalo dotácie vo výške 16 150 eur. Peniaze plynuli deviatim organizáciám. Poslanci návrh svojho kolegu J. Slováka, aby ubrali cirkvi sumu 500 eur, tesným pomerom hlasov neschválili.
Vlani dostala rímskokatolícka cirkev od mesta 850 eur. Peniaze minuli na energie, materiálové výdavky a služby.
Brandys uviedol, že aj tento rok dajú spomínaných 500 eur na energie, pretože inak by mohli mať problémy kvôli rozporu so žiadosťou.
Korzár sa zaujímal, či pridelenie peňazí na energie nie je v rozpore so všeobecne záväzným nariadením.
Hlavná kontrolórka mesta Eva Mihoková reagovala: „Peniaze sú určené na činnosť organizácií. Vlani som vykonala kontrolu, nezistila som žiadne nedostatky.“
Cirkvám na ich chod plynú peniaze zo štátneho rozpočtu. Preto sa Korzár pýtal odborníka na samosprávy Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko, či je v poriadku, ak im samospráva z verejných zdrojov prispieva aj na energie.
„Je pravda, že štát má vysoké nároky, čo sa týka kultúrnych národných pamiatok. Ich údržba je často ekonomickým problémom pre vlastníkov. Majitelia takýchto pamiatok plnia záujmy štátu, preto by im finančne mala pomôcť aj samospráva. Ak správca však nemá zvýšené výdavky kvôli záujmu štátu, jeho požiadavka je neopodstatnená. Vlastník nehnuteľnosti má právo žiadať peniaze od mesta či obce, ak sa v objekte koná niečo vo verejnom záujme. V opačnom prípade je neprávom zvýhodnený oproti ostatným vlastníkom,“ vysvetlil I. Rončák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer