Slovensko si pripomína smutné výročie.
KRÁSNA HôRKA. Ľudia v dedine pod hradom sú skeptickí a smutní. Dedina je od požiaru ako vymretá, chýbajú turisti.
V lete tu v minulosti prišlo aj tridsať autobusov. Podnikatelia aj obec prišli o výrazné príjmy.
„Nemáme čo oslavovať. Oslavy budú, keď hrad opäť otvoria. Vyzval som však ľudí, aby si v nedeľu 10. marca zapálili vo svojich oknách sviečky. Takto si pripomenieme smutné výročie,“ povedal nám starosta obce Peter Bollo (Most – Híd).
Obec prišla pre požiar o príjmy ročne asi 33-tisíc eur. „Prevádzkujeme pri hrade parkovisko a taktiež aj kemp.
Pre vyhorený hrad však k nám nikto neprišiel, dvoch ľudí sme museli prepustiť zo zamestnania,“ vysvetlil starosta.
Ako vyzerá Krásna Hôrka rok po požiari
Pozrite si fotogalériu >>
Návštevníci chýbajúVysoká návštevnosť hradu chýba aj miestnym podnikateľom. Penzióny, reštaurácie aj predajne potravín spustli. Turisti si totiž v Krásnohorskom Podhradí kúpili aspoň minerálku.
V prevádzke Márie Katonovej museli prepustiť troch ľudí. V minulosti turisti chodievali do ich reštaurácie na obedy, dnes je prevádzka takmer prázdna.
„Pracujem na turnusy, nie som stále tu, keď som doma, vidím, že je tu prázdno a smutno. Už aby hrad čím skôr otvorili,“ povedal nám miestny obyvateľ Štefan Cintel.
„Hlavne v lete cítime, o čo naša dedina prišla. Kiežby táto sezóna už bola konečne iná,“ smutne skonštatoval Jozef Varga.
Ondrej Bernáth, ktorý tiež v dedine podniká, je skeptický. „Neverím, že hrad otvoria tak skoro. A smutné je, že pri oprave nepracujú miestni ľudia.“
Otvoria hrad na budúci rok?Kedy otvoria hrad pre verejnosť? Na to sa pýtajú miestni a vlastne na tento deň čaká celé Slovensko.
Artur Šturmankin zo Slovenského národného múzea na túto otázku reaguje: „Do konca roka chceme hrad úplne zastrešiť trvalými strechami. Návštevníkom by sme ho chceli sprístupniť na budúci rok.“
V týchto dňoch rozoberajú požiarom poškodené koruny murív na objektoch Stredného a Dolného hradu.
„Spôsob a rozsah rozoberania, je podľa architektonicko– historického výskumu. Čo najvernejšie zdokumentujeme pôvodný stav konštrukcií, ktoré boli požiarom poškodené. Krajský pamiatkový úrad Košice okamžite vyhodnotil výsledky výskumu a umožnil tak projektantovi spracovať dodatok, ktorý pôvodný predmet aktualizuje a dopĺňa. Na základe fotografií, podrobnej dokumentácie a výskumov projektant zhotovuje historickú repliku,“ opísal práce A. Šturmankin.
Požiar spôsobili detiHrad neúmyselne podpálili miestne deti. Pre ich vek polícia trestné stíhanie zastavila.
„Bolo vedené trestné stíhanie pre spáchanie zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu so zločinom poškodzovania, znehodnocovania kultúrnej pamiatky. Po vykonanom vyšetrovaní bolo trestné stíhanie v zmysle Trestného poriadku zastavené v novembri 2012. Bolo jednoznačne preukázané, že skutku sa dopustili dvaja maloletí páchatelia, ktorí pre vek, v čase spáchania skutku, nie sú trestne zodpovední,“ vysvetlila krajská policajná hovorkyňa z Košíc Jana Mésarová.
Fotografie z katastrofálneho požiaru Krásnej Hôrky
Pozrite si fotogalériu >>
V osade nechcú vyvolávať konfliktyKeďže deti sú rómske, v obci sa vyhrotili medziľudské vzťahy. Na pretras prišli aj nevysporiadané pozemky pod hradom v miestnej rómskej osade.
Na dôvažok, kontroverzný politik Marian Kotleba (ĽSNS) dostal darom od miestneho obyvateľa niektoré pozemky v tejto osade.
Na otázku, aká je aktuálna situácia s pozemkami, Kotleba uviedol: „Okresný súd v Rožnave vyhovel mojej žiadosti o vydanie predbežného opatrenia a obyvateľom osady zakázal nakladať s podielmi na parcele, na ktorej som spoluvlastníkom.“
Výročný deň požiaru, nedeľu s obavami očakávajú aj ľudia v osade.
Vajda Ľudovít Gunár nám povedal: „Netajím, že sa obávame, či tu nebudú nepokoje. My konflikty vyvolávať nebudeme, skôr naopak. Veľmi nás mrzí tak, ako všetkých obyvateľov dediny, že hrad vyhorel,“ vysvetlil Ľ. Gunár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer